Hindistan, Çin’le olan çatışmaların artmasını bekliyor

Hindistan, Çin’le olan çatışmaların artmasını bekliyor

Hindistan’da sızdırılan bir güvenlik raporu, Asyalı iki dev arasındaki silahlı çatışmaların önümüzdeki yıllarda gittikçe artacağını iddia ediyor. Elbette bu durum bir savaşa dönüşüp dönüşmeyeceği tarafların tutumuna bağlı.


Hindistan ve Çin arasındaki sınır gerginliği şimdilik sessizliğini korusa da bu durum uzun süreceğe benzemiyor.

POLİSLERCE HAZIRLANMIŞ GİZLİ BİR RAPOR

Ladakh’ın Himalaya bölgesinde Hint polisi tarafından yapılan bir güvenlik değerlendirmesi, Pekin bölgedeki askeri altyapıyı hızlandırırken, Hindistan ve Çin askerleri arasında çekişmeli sınır boyunca daha fazla çatışma olabileceğini söylüyor.

Değerlendirme, 20-22 Ocak tarihlerinde üst düzey polis memurlarının katıldığı bir konferansta sunulan Ladakh Polisi tarafından hazırlanan yeni, gizli bir araştırma raporunun bir parçası.

Raporda, değerlendirmenin yerel polis tarafından sınır bölgelerinde toplanan istihbarata ve yıllar içinde Hindistan-Çin askeri gerilimlerinin modeline dayandığı belirtildi.

“HER İKİ ORDU DA BİRBİRİNİ TEST EDİYOR”

Raporda, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na atıfta bulunarak, “Çin’deki iç baskılar ve bölgedeki ekonomik çıkarları göz önüne alındığında, HKO askeri altyapısını oluşturmaya devam edecek ve çatışmalar da sabit bir yol izlesin, izlemesin sıklaşacak.” ibaresi var.

Ayrıca “Çatışmaların ve gerginliğin modelini incelersek, 2013-2014’ten bu yana 2-3 yılda bir yoğunluk arttı.” tespitinde bulunuluyor.

“Çin tarafında HKO tarafından oluşturulan devasa altyapı ile her iki ordu da birbirinin tepkisini, topçu gücünü ve piyade seferberlik süresini test ediyor”.

Rapor ayrıca, sınırın tampon bölgelerin oluşturulması yoluyla Hindistan topraklarının içine itilmesi nedeniyle Hindistan’ın Ladakh’ta Çin’e yavaş yavaş zemin kaybettiğini söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası