Japonya artık ABD’ye güvenemiyor

Japonya artık ABD’ye güvenemiyor

Japonya silahlanmak istiyor. Ada ülkesi, artık Amerikan şemsiyesi altında güvende hissetmediğine dair işaretler gösterirken, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa bu seviyede silahlanmayı planlıyor. Bir suikast sonucu hayatını kaybeden eski Japon Başbakanı Şinzo Abe de yıllar önce Japonya’nın silahlanması gerektiğini söylemişti.


Hint-Pasifik Bölgesi’nde her geçen gün suların ısısı yükseliyor.

DOKTRİN DEĞİŞİKLİĞİ

Japonya, uzun menzilli mesafeli silahlara ve asimetrik yeteneklere büyük harcama yapmayı planlıyor ve bu da uzun süredir devam eden caydırıcılık ve askeri doktrin kavramlarında potansiyel bir değişikliğin sinyalini veriyor.

Japonya Savunma Bakanlığı, Tokyo’nun Çin, Kuzey Kore ve Rusya’nın artan tehditlerine karşı hızla yeniden silahlandırılmasının en son göstergesi olan, araştırma, geliştirme ve toplu satın alma için planlanan uzun bir ekipman ve silah listesi açıkladı.

Plana göre Japonya, hipersonik silahlar, geliştirilmiş yüksek hızlı planör bombaları, geliştirilmiş Type 03 karadan havaya füzeler, hedef gözetleme mühimmatları, insansız su altı araçları ve deniz mayınları araştırmayı ve geliştirmeyi planlıyor.

Japonya ayrıca insansız hava araçları, geliştirilmiş Tip 12 gemisavar füzeleri, yüksek hızlı kayma bombaları, SH-60K denizaltısavar helikopterleri, deniz devriye uçakları için gemisavar füzeleri, sessiz güç üniteli iyileştirilmiş torpidolar ve Tomahawk seyir füzeleri satın almayı planlıyor.

AMERİKAN CAYDIRICILIĞI ARTIK GÜVENİLİR DEĞİL

Bu satın almalar, aynı anda Çin’e karşı asimetrik savaş yeteneklerini geliştirirken ABD’den daha fazla stratejik bağımsızlık elde etmeye yönelik bir adım olarak yorumlanabilir.

Özellikle, Japonya’nın deniz devriye uçakları için hipersonik silahlar, yüksek hızlı planör bombaları ve gemisavar füzeleri edinme planı, ABD güvenlik garantilerinden bağımsız olarak yerli caydırıcı yetenekler geliştirmeye işaret ediyor.

Japonya, 1951’den beri ABD’nin nükleer şemsiyesi altında olmasına rağmen, Washington’un Japonya’yı savunmak için nükleer silah kullanmaya istekli olduğuna dair şüpheler var.

Emekli amiral Kawano Katsutoshi’nin, dört yılda bir ABD başkanlık seçimlerinin ve her zaman öngörülemeyen Amerikan kamuoyunun ABD’nin müttefikleri için genişletilmiş caydırıcılığının sürekliliği ve güvenilirliği hakkında temel soruları gündeme getirdiğini söylediğini aktarılıyor.

Aslında, ABD’nin genişletilmiş caydırıcılığının uzun süredir devam eden stratejik mantığı çoktan kırılmış olabilir.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası