STK’lar İtalya’da değişen göçmen politikalarını eleştiriyor

STK’lar İtalya’da değişen göçmen politikalarını eleştiriyor

İtalya’nın göçmen politikalarındaki değişikliğin denizlere yansıması sonucu gemilerin artık kurtarma hareketlerinde zorlanacağı söyleniyor. Bu, İtalya’nın STK’ları yıldırma politikası olabilir.


Akdeniz’deki göç yolları her gün yeni trajedilere sahne oluyor.

KUZEYE YOLLANDI

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin göçmen kurtarma gemilerini ülkenin kıyı şeridi boyunca daha kuzeye yanaşmaya zorlaması, süreçle ilgili yeni endişelere yol açıyor.

Gemileri işleten STK’lar, Meloni’nin eylemlerinin işletme maliyetlerini artırdığını ve hayat kurtarmaya devam etme yeteneklerini zorladığını söylüyor.

Bu haftanın başlarında, sivil toplum örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından işletilen bir gemi olan Geo Barents’e Malta’nın güneyinde 69 göçmeni aldıktan sonra La Spezia’nın kuzey limanına gitmesi söylendi.

Daha sonra iki kurtarma operasyonu daha gerçekleştiren Sınır Tanımayan Doktorlar, “Şu anda bulunduğumuz noktadan 100 saatlik bir seyir mesafesi var” dedi.

Bu gemiler daha önce Lampedusa adasına veya Sicilya’daki diğer bölgelere yanaşabilmekteydi ve bu yolculuk için çok daha kısa bir mesafeydi.

Ancak şimdi teknelere, İtalya’nın bir STK gemisine tahsis ettiği en uzak ve en kuzeydeki varış noktası olan La Spezia’ya gitmesi söylenirken, son haftalarda Toskana’daki Livorno ve doğu Adriyatik limanları Ancona ve Ravenna da kullanıldı.

70.000 EURO MALİYETİ VAR

Geo Barents’in misyon başkanı Juan Matias Gil, yeni sürecin içerdiği maliyetlerden pek memnun değil.

“Sicilya’da karaya çıkmakla karşılaştırıldığında, La Spezia’ya kadar gitmek bize sadece yakıt olarak 70.000 Euro’ya mal oluyor” dedi.

Hükümet, kararın Sicilya ve diğer güney bölgelerine, karaya çıkan göçmenlere ev sahipliği yapma yükünü azaltmak için geldiğini söylüyor.

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi, Geo Barents’e “sadece limanlar arasında rotasyon sorunu için” La Spezia’ya yanaşma emri verildiğini söyledi.

Yeni politika, STK gemilerini tehlikede olan tekneleri aramaya devam etmek yerine her kurtarmadan sonra “gecikmeden” bir liman talep etmeye ve limana gitmeye zorlayan bir kararnameden bir ay sonra geldi.

Bu kuralları ihlal eden kaptanlar, 50.000 Euro’ya varan para cezaları ve gemilerine iki ay süreyle el konulması riskini alıyor. Tekrarlanan ihlal durumlarında, gemilere kalıcı olarak el konulması riskini taşırlar.

Sınır Tanımayan Doktorlar ve diğer bazı hayır kurumları, daha fazla insanın denizde boğulmasına neden olacağını söyleyerek bu kuralları kınadı.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası