Azerbaycan Büyükelçiliği’nde şehit düşen Asharov’un cenazesinde İran’a “örtülü” mesaj!

Azerbaycan Büyükelçiliği’nde şehit düşen Asharov’un cenazesinde İran’a “örtülü” mesaj!

Azerbaycan’ın Tahran’daki Büyükelçiliği’ne yapılan pompalı tüfekli terör saldırısında şehit olan koruma görevlisi Orhan Asgarov’un naaşı vatan topraklarına döndü. Uzmanlar, cenazeye katılanların profilinin de, cenazenin kendisi gibi İran’a yönelik bir mesaj olduğu kanısında.


27 Ocak 2023 tarihinde, Türkiye saatiyle 08:30 sıralarında Azerbaycan’ın İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Büyükelçiliğine silahlı saldırı gerçekleşmişti. Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği binasına yönelik bahse konu pompalı tüfekli saldırı sonucu 1 koruma görevlisi şehit olmuş, iki kişi de yaralanmıştı.

ŞEHİDİN NAAŞI VATANA DÖNDÜ

Büyükelçilik saldırısında yaşamını yitiren Azerbaycan vatandaşı koruma görevlisi Orhan Asharov’un naaşı, vatan topraklarına geri getirildi.

Hain terör saldırısında şehit olan Orkhan Asgarov’un cenazesi, önce, yerel saatle 10:45’te ailesinin Yasamal’daki evine götürüldü. Şehidin yakınları ve ailesi, Asgarov’u son yolculuğuna uğurladı. Ayrıca şehidin evinin önünde bir tören kıtasının da bulunduğu görüldü.

Image

Şehidin naaşı, uğurlama töreninin ardından defnedilmek üzere II. Şehitler Sokağı’na götürüldü. Devlet yetkililerinin ve diğer resmi görevlilerin hazır bulunduğu cenaze töreninin hayli kalabalıktı.

Pompalı tüfekli terör saldırısında şehit olan Orhan Asgarov’un cenazesi, ulusal marşlar ve gözyaşlarıyla saat 12:00’de toprağa verildi.

DARICILI: “ASLINDA İRAN’A MESAJ”

İstihbarat Bilimi üzerine çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Ali Burak Darıcılı’nın Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda ise, cenaze töreninin gözden kaçan bir boyutuna değinildi. Darıcılı, cenaze töreninin kendisinden ziyade, katılanlarla da İran’a mesaj verildiğini söyledi.

Image

Eski istihbaratçı, “Azerbaycan istihbarat servisleri başkanları, Savunma Bakanı ve diğer üst düzey devlet erkanı, Tahran Büyükelçiliği’nde şehit edilen koruma personeli Orhan Askerov’un cenazesinde.” ifadelerini kullandı ve ekledi: “Cenazeye bu denli yüksek katılım bile aslında İran’a mesaj.”

ŞEHİT ASHAROV, AZERBAYCAN İSTİHBARATI MENSUBU MUYDU?

Tecrübeli isim, daha sonra servis edilen görüntüler üzerinden de değerlendirmelerine devam etti. Paylaşılan bir başka videoda, Azerbaycan gizli servisi “DTX” mensuplarının, şehit edilen koruma personeli Orhan Askerov’un cenazesini İranlı görevlilerin taşımasına izin vermedikleri ve tabutu sırtladıkları görülüyor. Darıcılı, Sanırım Şehit Askerov, Tahran’da maske görevle faaliyet göstermekteydi.” olarak yorumladı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası