Çek Cumhuriyeti’nde sandıktan liberal demokrasi çıktı

Çek Cumhuriyeti’nde sandıktan liberal demokrasi çıktı

Çek Cumhuriyeti’nde seçim sonuçları belli oldu. Batı yanlısı ve liberal Pavel sandıktan zaferle çıkartı.


Orta Avrupa ülkesinin toplumu, Batı yanlısı olmayı seçti.

KAZANAN LİBERAL DEMOKRASİ OLDU

Eski NATO Generali Petr Pavel, kıyasıya mücadele edilen bir seçimi kazandıktan sonra bu Orta Avrupa ülkesinin dördüncü başkanı olacak.

Cumartesi günü sandıkların kapanmasından saatler sonra, Pavel ikinci tur ikinci tur oylamanın galibi ilan edildi. Ön sonuçlar, Pavel’in %58,3 ile kazandığını gösterdi.

Eski Başbakan Andrej Babis’e karşı kazandığı etkileyici zafer, popülistlerin üstünlük sağladığı birkaç yılın ardından liberal demokrasiye verilen desteğin arttığını gösteriyor.

Ayrıca bu zafer destekçileri arasında, Ukrayna’daki savaş ortamı sürerken, Çek Cumhuriyeti’nin artık kendisini Batı ana akımı tarafında sağlamlaştırdığına dair umutları artırdı.

Zaferi ilan edildikten sonra konuşan Pavel, Çek toplumundaki çatlakları iyileştirmeye çalışacağına söz verdi. “Ben bu ülkede seçmen kazanıp kaybeden görmüyorum” dedi. “Doğruluk, haysiyet, saygı ve tevazu gibi değerler kazandı.” dedi.

PETR PAVEL KİMDİR?

Eski general siyasi deneyimden yoksun olsa da, 2015-18’de Çek ordusunun şefi ve NATO Askeri Komitesi başkanı olarak Balkanlar’daki barışı koruma misyonlarında görev yaptı. Müzakere formaliteleri ve uluslararası ilişkiler konusunda bilgili.

Seçim kampanyası sırasında, doğudaki savaş şiddetlenirken Çekleri askeri deneyimine güvenmeye çağırdı. Ancak aynı zamanda komünist dönemde casusluk eğitimi aldığının ortaya çıkması üzerine kendini savunmak zorunda kaldı.

Sınırlı siyasi deneyimi ve ılımlı siyasi görüşleri göz önüne alındığında, Pavel’in görevinin anayasal sınırlarını önceki popülist liderler gibi zorlaması pek olası görünmüyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası