Demir Yumruk Japonya’da

Demir Yumruk Japonya’da

Olası bir savaşın sesleri Hint-Pasifik Bölgesi’nde yankılanırken ABD, bölgedeki en yakın müttefiki Japonya ile birlikte bir tatbikat yapacak.


Yeni Soğuk Savaş’ın adresi Asya’da oldukça sıcak askeri hareketlilikler gerçekleşmekte.

GELENEKSEL TATBİKAT JAPONYA’YA TAŞINDI

Kara Öz Savunma Kuvvetleri Cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya ve ABD’nin 16 Şubat ile 12 Mart tarihleri arasında Japonya’nın güneybatısındaki uzak ada savunmasını simüle eden ortak bir askeri tatbikat gerçekleştireceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2006 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen Demir Yumruk tatbikatı, ilk kez Asya ülkesine gelecek.

Katılımcılar, konuşlanmış kuvvetleri olmayan bir adaya asker gönderme ve işgal edilmiş uzak bir adayı geri alma alıştırmaları yapacaklar.

Tatbikatta ayrıca, amfibi araçların kullanıldığı bir iniş operasyonunu paraşütle atma eğitimiyle birleştiren bir muharebe tatbikatı da yer alacak.

Tatbikata, Amfibi Hızlı Dağıtım Tugayı ve 1. Hava İndirme Tugayı da dahil olmak üzere Japonya’dan yaklaşık 800 asker ve Okinawa’da konuşlanmış Deniz Piyadeleri’nin 31. Deniz Seferi Birimi de dahil olmak üzere ABD’den 900 asker katılacak.

Kara Öz Savunma Kuvvetleri, iki ülkenin Batı Pasifik’te Demir Yumruk tatbikatını önümüzdeki yıl ve daha sonra gerçekleştirme konusunda anlaştığını söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası