İran, Afganistan’ı tehdit etti: Hepsini sınır dışı ederiz!

İran, Afganistan’ı tehdit etti: Hepsini sınır dışı ederiz!

İran ve Afganistan arasındaki su krizi tırmanıyor. Bir İranlı yetkili, Afganistan’ın su konusundaki tutumunu değiştirmemesi durumunda açıkça tüm Afganları sınır dışı edeceklerini söyledi.


Taliban’ın iktidara gelmesiyle birlikte zaten çalkantılı olan İran-Afganistan ilişkileri daha da çıkmaza girdi.

HEPSİNİ SINIR DIŞI EDERİZ

İranlı bir milletvekili, Taliban’ın Hirmand nehri suyunu İran’a salmaması halinde tüm Afgan uyrukluların sınırdaki eyaletten sınır dışı edileceği tehdidinde bulundu.

İran parlamentosunda eyaleti temsil eden Mohammad Sargazi, cumhurbaşkanının Afganistan işlerinden sorumlu özel yardımcısına, Taliban’ın İran’ın su payının akmasına izin vermemesi halinde Afgan hükümetine Tahran’ın, Afganları sınır dışı edeceğini iletmesi söylendiğini söyledi.

İran’da milyonlarca Afgan yaşıyor.

İslam Cumhuriyeti yetkilileri, Hirmand nehri konusunda Afganistan ile anlaşmazlıklar yaşıyordu, ancak Taliban Kabil’de yeniden iktidara geldiğinden beri anlaşmazlık tırmandı.

Tahran’ın Taliban ile ilişkisi, ilişkileri ayarlamaya ve sınır gerilimlerini düzenlemeye yönelik diplomatik girişimlerin bir karışımından oluşuyor.

Önceki Afgan hükümeti, 2021’de Nimroz eyaletindeki Kemal Han Barajı’nın açılışını yaptıktan sonra İran’a su akışını durdurdu. Barajın açılışı sırasında eski Cumhurbaşkanı Eşref Ghani, Hirmand suları üzerindeki 1973 anlaşmasına bağlılığını ifade ederek, Kabil’in petrol karşılığında su ticareti yapmak istediğini öne sürdü.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası