Küresel Sabah Özeti | 30 Ocak 2023, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 30 Ocak 2023, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


İran’ın hava savunma sistemlerinin çoğundan kaçabilen, resmi olarak kimliği hala belirsiz hava saldırısı dalgası, ikinci gecesinde de devam etti. İran’ın birçok eyaletindeki kritik noktalar cerrahi olarak imha ediliyor. İran, saldırıların arkasında CIA ve Mossad’ın olduğunu söylüyor. İddialara göre hava saldırısında payı olan ve ismi açıklanmayan üçüncü bir ülke de var…


ABD yönetimi, son zamanlarda Ukrayna dışında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya da odaklanmış gibi görünüyor. Washington D.C.’den ziyaret için gelen Antony Blinken, Mısır lideri Abdulfettah el-Sisi ile görüştü. Libya’da kritik seçimler ve Sudan’da demokrasiye geçişin tıkanmış olması gündemde. İran konusunun da konuşulduğu uzmanlar tarafından tahmin ediliyor. Blinken, üç günlük gezisine Pazartesi günü Kudüs’te, tüm karışıklıkların başladığı yerde devam edecek.


Polis şiddeti ile gündeme gelmeye devam ABD’de ölümler durmuyor. Memphis’te beş polis memuru tarafından dövüldükten sonra hayatını kaybeden Tire Nichols’un ailesinin avukatı, Amerika’da polis reformu yapılması çağrısında bulundu. Ben Crump, Nichols’un öldürülmesi vakasının artık “en sonunda George Floyd Polislik Yasası’nı geçirmesi gerektiğini” söyledi. Bahse konu tasarı, Floyd’un ölümünden sonra 2021’de sunuldu, ancak Senato’dan geçmedi.


Hindistan ekonomisinin birçok bölümünün temelini oluşturan bir holding olan Adani Group, New York merkezli bir yatırım şirketi olan Hindenburg Research tarafından hazırlanan sert bir rapora tam 413 sayfalık bir yanıt yayınladı. Rapor, Adani Group’u piyasa manipülasyonu yapmak ve muhasebe dolandırıcılığıyla suçlayarak 48 milyar dolarlık bir borsa düşüşünün fitilini yaktı. Adani Group’un bu uzun yanıtta, holdingin suç işlediğiinkar edildi ve aksine Hindenburg’un söz konusu raporu büyük kazançlar elde etmek için yayınladığını iddia etti.


Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde bir otobüsün uçuruma yuvarlanması sonucu en az 41 kişi hayatını kaybetti. Yerel makamlar, sürücünün aşırı hız yaptığından veya uyuyakaldığından şüpheleniyor. Yine Pakistan’da, bundan ayrı bir gelişmede, okul gezisindeki öğrencileri taşıyan bir tekne, ülkenin kuzeybatısında alabora oldu ve en az 10 çocuk boğuldu.


Çin, ülkeyi ziyaret etmek isteyen Japon vatandaşlarına tekrar vize vermeye başlayacak. Ocak ayında Çin sınırlarını yeniden açarken, Güney Kore ve Japonya, Covid-19 salgını korkusuyla Çin’den gelen ziyaretçilere kısıtlamalar getirmişti. Çin, her iki ülkenin vatandaşlarına da vize vermeyi soblandırarak yanıt vermişti.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası