NATO, Güney Kore silahlarını Ukrayna’da istiyor

NATO, Güney Kore silahlarını Ukrayna’da istiyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stontelberg, Güney Kore seyahati sırasında ülkenin, Ukrayna’ya askeri mühimmat sağlamasının önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.


Dünyada gerilim artarken taraflar saflarını sıklaştırıyor.

DİĞER ÜLKELER POLİTİKALARINI DEĞİŞTİRDİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Pazartesi günü Güney Kore’yi, Ukrayna’ya askeri desteği arttırmaya çağırdı ve Rusya’nın işgali ile birlikte, çatışma halindeki ülkelere silah sağlamama politikalarını değiştiren diğer ülkeleri örnek gösterdi.

Stoltenberg, Ukrayna’daki savaş ve Çin ile artan rekabet karşısında ABD’li müttefiklerle bağları güçlendirmeyi amaçlayan ve Japonya’yı da kapsayan bir gezinin ilk durağı olan Seul’de bulunuyor.

Seul’deki Chey İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, Güney Kore’ye Ukrayna’ya yardımı için teşekkür etti, ancak daha fazlasını yapmaya çağırdı ve mühimmat için “acil bir ihtiyaç” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Kore Cumhuriyeti’ni desteğe devam etmeye ve özel askeri destek konusunu hızlandırmaya çağırıyorum” dedi. “Nihayetinde bu sizin vereceğiniz bir karar, ancak çatışma halindeki ülkelere asla silah ihraç etmeme politikası güden birkaç NATO müttefikinin şimdi bu politikayı değiştirdiğini söyleyebilirim.”

Güney Kore, savaşın başlamasından bu yana NATO üyesi Polonya’ya yüzlerce tank, uçak ve diğer silahları sağlayan büyük anlaşmalar imzaladı, ancak Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, ülkesinin çatışma halindeki ülkelere silah sağlamayı yasaklayan yasasının Ukrayna’ya silah sağlamasını zorlaştırdığını söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası