AB’den Orta Asya’da Afganistan zirvesi

AB’den Orta Asya’da Afganistan zirvesi

AB ve Orta Asya cumhuriyetleri, Afganistan’daki gelişmeleri ele aldılar. Afganistan’da kötüleşen insani şartlar, bölge ülkelerini endişelendiriyor.


Afganistan’daki rejim değişikliği bölge halkının dikkatini ülkenin üstüne toplarken AB de bölgedeki atılımlarını sürdürüyor.

AFGANİSTAN ÖZEL TEMSİLCİLERİ TOPLANDI

Avrupa Birliği ve Orta Asya cumhuriyetlerinin özel temsilci ve elçileri, Afganistan’daki statükoyu görüştü.

AB’nin Afganistan özel temsilcisi Tomas Niklasson Cumartesi gecesi Twitter’da bu toplantının Brüksel’de yapıldığını söyledi.

AB ve Orta Asya Özel Temsilcileri ve Afganistan Özel Temsilcileri ile AB Orta Asya Özel Temsilcisi’nin üçüncü toplantısı, Afganistan’daki gelişmeler ve bunların bölge ve ötesi üzerindeki etkileri hakkında kapsamlı bir fikir alışverişi için bir platform sağladı.

Avrupa Birliği, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgızistan Cumhuriyeti, Tacikistan Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan’ın Afganistan Özel Temsilcileri ve Özel Temsilcileri ile AB Orta Asya Özel Temsilcisi arasında 20 Ocak 2023 tarihinde Brüksel’de gerçekleşen görüşmenin ardından toplantı gerçekleştirildi.

AB ve Orta Asya Devletleri elçileri ayrıca “Afganistan’da keskin bir şekilde kötüleşen insan hakları durumunu tartıştılar ve bu bağlamda kadınlar, çocuklar ve ait oldukları kişiler de dahil olmak üzere herkesin medeni, siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel haklarının korunmasının önemini vurguladılar. Basın açıklamasında, etnik ve dini gruplara ve azınlıklara, ekonomik ve siyasi istikrarı ve nihayetinde kalıcı barışı sağlamak için hukukun üstünlüğüne ve temel özgürlüklere saygıyı teşvik etmeyi taahhüt ediyoruz” denildi.

AB Özel Temsilcisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Afganistan’ın komşuları ve bölgesinin, haklara saygı gösterildiği, insanların söz sahibi olduğu ve ülkenin kalkınabileceği barışçıl ve istikrarlı bir Afganistan’ı teşvik etmede çok önemli bir rolü olduğunu söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası