Kazakistan Başsavcısı: Darbe girişimi yapıldı

Kazakistan Başsavcısı: Darbe girişimi yapıldı

Kazakistan Başsavcısı şok edici açıklamalar yaptı. 2022 yılında gerçekleşen sivil protestoların bir darbe girişimi olduğunu söyleyen Başsavcı, soruşturmanın gizlilik içinde yürütüldüğünü belirterek paylaşabileceği bilgileri kamuoyu ile paylaştı.


Türk devletlerinin darbe sancısı bitmiyor.

DOSYA GİZLİLİĞİ SÖZ KONUSU

Kazakistan Başsavcısı Berik Asylov, Ocak 2022’de ülke liderlerini görevden alma operasyonunun bir darbe girişimi olduğunu ve dikkatle planlandığını söyledi.

“Darbe girişimiydi. Milli Güvenlik Komitesi’nin (MGK) eski başkanları aleyhindeki ceza davasının soruşturulması çok gizli. Dava, dış politika, karşı istihbarat ve gözetleme ile ilgili bilgiler içeriyor. Dosyalar, devlet sırları içerdikleri için gizli. Açıklanmaları ulusal güvenliğin çıkarlarına zarar verebilir. Asylov, ceza davası şu anda mahkemede değerlendiriliyor” dedi.

“Ocak isyanlarının kilit düzenleyicilerini seçti. Eski Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Karim Massimov ve eski yardımcısı Anuar Sadykulov vatana ihanet, görevi kötüye kullanma ve gücü şiddetle ele geçirmeyi amaçlayan eylemlerden yargılanıyor. Eski MGK Başkan Yardımcısı Daulet Yergozhin, görevi kötüye kullanmak ve gücü şiddetle ele geçirmeye yönelik eylemlerden yargılanıyor.”

“Bir başka eski Milletvekili Marat Osipov ve diğer MGK daire başkanları görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor. Daha fazla bilgi ifşa edemem. Asylov, komplonun belirli ayrıntılarının gizli tutulduğunu ekledi.”

GÖREV YERLERİNİ TERK ETTİLER

Asylov’a göre eski Savunma Bakanı Murat Bektanov’un davası şu anda askeri mahkemede görülüyor. Bektanov, savaş koşullarında işlenen gücü kötüye kullanma suçu ile suçlanıyor. Soruşturma, yasadışı emirler verdiğine ve ülkede anayasal düzeni yeniden sağlamak için önlemler almadığına inanıyor.

Asylov, isyanların en yoğun olduğu dönemde Almatı şehrinin MGK departmanlarının yanı sıra Almatı ve Kızılorda bölgelerinin neredeyse tüm personelinin Massimov’un emriyle istasyonlarını terk ettiğini de kaydetti. Almatı ve Zhambyl bölgelerindeki polis karakolları da liderliğin emriyle terk edilerek protestocuların en tehlikeli silahları elde etmelerine izin verildi.

“Bütün bir cephanelik ellerine geçti, yaklaşık 3.000 makineli tüfek, tabanca, keskin nişancı tüfeği ve on binlerce mühimmat. Başsavcı, ‘2 bine yakın silah henüz bulunamadı’ dedi.”

Üç bölgesel MGK dairesinin eski başkanları, Almatı Bölgesi Polis Departmanı ve diğerleri aleyhindeki ceza davaları mahkemelere gönderildi. Davalar sürüyor.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir