Rusya ilişkileri “yeni bir düzeye” taşımak istiyor

Rusya ilişkileri “yeni bir düzeye” taşımak istiyor

Batı ile köprüleri yakan Moskova, gözünü Doğu’daki en güçlü oyuncuya çevirdi. İkili arasında gerçekleşebilecek bir iş birliğinin olası sonuçları kestirilemiyor.


Avrasya’da yeni bir blok oluşabilir mi?

RUSYA İLİŞKİLERİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DERİNLEŞTİRMEK İSTİYOR

Rusya Pazartesi günü Çin ile bağlarını “yeni bir düzeye” taşımak istediğini ve Pekin liderliğiyle yüz yüze görüşmeyi dört gözle beklediğini söyledi. Ayrıca bir Rus gazetesi Çin Dışişleri Bakanı’nın Şubat ayında Moskova’yı ziyaret edeceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Rusya-Çin ikili işbirliği potansiyelinin hâlâ tükenmekten çok uzak olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Rusya, iki ülke arasındaki 200 milyar dolarlık ticaret hedefine planlanandan önce ulaşmayı ve Pekin ile bağlarını “önemli ölçüde derinleştirmeyi” hedefliyor.

Yükselen süper güç Çin ile doğal kaynaklar devi Rusya arasında derinleşen “sınırsız” ortaklık, ortaklığın ne kadar derin olduğu belirsiz olsa da, Batı tarafından biraz endişeyle izleniyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası