Azerbaycan’da İran için çalışan casus ağı çökertildi!

Azerbaycan’da İran için çalışan casus ağı çökertildi!

Son günlerde yaşanan diplomatik gerilimler, daha istihbari bir havaya büründü. Tahran Büyükelçiliği’nde koruma görevlisi Orhan Askerov’un şehit düştüğü saldırının ardından Azerbaycan düğmeye bastı. İran için çalışan sabotajcılar gözaltına alındı.


Azerbaycan’daki yerel basında Çarşamba günü çıkan haberlere göre, Azerbaycan, İran ile bağlantılı bir casus şebekesine karşı -hala devam eden- bir kontrespiyonaj operasyonunda en az 39 kişiyi tutukladı.

Azerbaycan basınında aktarılan bahse konu bilgilere göre, zanlıların İran istihbaratıyla işbirliği yaptıklarına; üstelik sabotaj ve propaganda faaliyetlerine karıştıklarına inanılıyor.

İranlı casus şebekesine yönelik operasyon, Azerbaycan İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

Azerbaycan parlamentosu da Çarşamba günü İran ile parlamentolar arası ilişkiler konusunda kurulmuş çalışma grubunun feshedildiğini duyurdu.

Bakü, bu adımları geçen Cuma günü İran’ın başkenti Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırının ardından attı.

Azerbaycan o zamandan beri büyükelçilik personelini ve aile üyelerini Tahran’dan tahliye ederken, vatandaşlarına İran’a seyahat etmemelerini tavsiye ediyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası