Hırvatistan Cumhurbaşkanı: Kırım geri gelmeyecek

Hırvatistan Cumhurbaşkanı: Kırım geri gelmeyecek

Hırvatistan Cumhurbaşkanı, Batı’nın Ukrayna’ya olan desteğini bir kez daha eleştirirken Kırım hakkında çarpıcı söylemlerde bulundu.


Avrupa, Ukrayna konusunda tek vücut olmayı başaramıyor.

BATI’NIN KİEV’E DESTEĞİ SON DERECE AHLAKSIZ

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç Pazartesi günü Zagreb’in Kiev’e askeri yardım sağlamasına itirazını ayrıntılarıyla açıklayan sözlerinde, Rusya tarafından 2014 yılında ilhak edilen Kırım’ın bir daha asla Ukrayna’nın bir parçası olmayacağını söyledi.

Ukrayna’daki Batı politikasını sesli bir şekilde eleştiren Milanovic, AB’nin en yeni üye devleti olan ülkesinin Ukrayna’da 11 aydır devam eden savaşın kendi deyimiyle feci sonuçlarla yüzleşmesini istemediğini söyledi.

Doğudaki Petrinja kasabasındaki askeri kışlaya yaptığı ziyarette gazetecilere verdiği demeçte Milanovic, Batı’nın Kiev’e askeri desteğine atıfta bulunarak, Batı’nın Ukrayna konusunda yaptığı şey “son derece ahlaksız, çünkü savaşa bir çözüm yok” dedi.

KOSOVA İLHAK EDİLDİ

Milanovic, Batılı ülkeleri uluslararası siyasette çifte standart kullanmakla eleştirerek, Rusya’nın Ukrayna’nın bazı kısımlarını almak için “uluslararası toplumun Kosova’yı ilhakı” olarak adlandırdığı şeyi bahane olarak kullanacağını söyledi.

Milanoviç, Kosova’nın 2008’de, Arnavut çoğunluklu Kosova’yı korumak için Sırbistan ve Karadağ’ı kapsayan, NATO ülkelerinin Yugoslavya’yı bombaladığı 1998-1999 savaşı sonrasındaki bağımsızlık ilanına atıfta bulunuyordu.

“Kosova’nın ait olduğu bir devletin (Sırbistan) iradesine karşı Kosova’yı tanıdık,” dedi ve Kosova’nın bağımsızlığını değil, Batı’nın çifte standart kavramını sorguladığı konusunda uyardı.

Sosyal Demokrat Parti’den (SDP) eski bir Hırvat başbakanı olan Milanoviç, çoğunlukla törensel cumhurbaşkanlığı görevini üstlendiğinden beri AB karşıtı bir duruş benimsedi ve politikalarını Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Bosnalı Sırp ayrılıkçı lider Milorad Dodik’inkilere yakın hale getirdi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası