Küresel Sabah Özeti | 1 Şubat 2023, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti | 1 Şubat 2023, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Avustralya’nın nükleer güvenlik ajansı, bir hafta önce kırsalda bir yerlerde küçük bir radyoaktif kapsülün kaybolduğunu açıkladı. Ajans, kapsülün aranmasına katıldıklarını ve araca monteli ve taşınabilir tespit ekipmanına sahip bir ekip gönderdiklerini de bildirdi. Avustralyalı yetkililer, kapsülün Batı Avustralya’da, kamyonun 1.400 km’lik yolculuğunun bilinmeyen bir noktasında düştüğünü öngörüyor.


Hint-Pasifik bölgesinin soğumasına izin verilmiyor. ABD ve Güney Kore’nin Genelkurmay Başkanları, Kuzey Kore’nin silah geliştirmesine karşı koymak ve olası bir savaşı önlemek için askeri tatbikatların kapsamını genişletme ve nükleer caydırıcılık planlamasını artırma kararı aldı.


Pakistan’ın Peşaver kentinde, polis ve terörle mücadele ofislerinin de bulunduğu güvenlikli bir yerleşkedeki kalabalık bir camide ikindi namazı sırasında meydana gelen intihar saldırısında ölü sayısı 53’ten 90’a çıktı. Ölenlerin çoğunun polis olduğu bildirildi. Saldırıyı hala üstlenen çıkmadı.


Macron, Fransa’nın en düşük emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmak istiyor. Ancak bu fikrinin halk arasında hiç de sevilmediği olmadığı ortaya çıktı… Fransa’da protestocular, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformuna yönelik en son girişimine karşı ikinci kez ülke genelinde protesto gerçekleştirdi. Gösteriler, toplu taşımayı felç etti ve okulların kapanmasına neden oldu.


ABD, Rusya’nın iki ülkenin arasında hala sağ kalan son nükleer silah anlaşması olan New Start- yani yeni başlangıca uymadığını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Kongre’ye sundukları bir raporda, Rusya’nın silah denetimlerini askıya aldığını ve istişarelerden çekildiğini bildirdi. Uzlaşmadaki bu başarısızlık, iki gücün 2026’da sona erecek olan Yeni Başlangıç Anlaşması’nı uzatmayacaklarına dair endişeleri artırdı..


İngiltere, büyük bir Rus kuvvetinin bu hafta güneydoğu Ukrayna’da Ukrayna’nın elindeki bir bölgeye yönelik yeni ve büyük bir saldırı başlattığını açıkladı. İngilizler, ayrıca, Rus ordusunun söz konusu saldırıda birkaç yüz metre ilerlediğini, ancak önemli bir zafer kazanmalarının pek de mümkün görünmediğini söyledi.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası