Küresel Sabah Özeti | 2 Şubat 2023, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 2 Şubat 2023, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Azerbaycan istihbaratı düğmeye bastı. İran ile bağlantılı bir casus şebekesine karşı -hala devam eden- bir kontrespiyonaj operasyonunda en az 39 kişi tutuklandı. Azerbaycan basınında aktarılan bilgilere göre, zanlıların İran istihbaratıyla işbirliği yaptıklarına; üstelik sabotaj ve propaganda faaliyetlerine de karıştıklarına inanılıyor.


Ukrayna güvenlik güçleri, yolsuzlukla mücadele operasyonu kapsamında milyarder ve eski Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin koltuğu devraldığı Ihor Kolomoisky’nin evine baskın düzenledi. Bundan ayrı olarak, Ukrayna güvenlik güçleri eski içişleri bakanı Arsen Avakov’un evine de baskın düzenleyerek arama gerçekleştirdi. Avakov, evinin, görevi döneminde “birilerini düşürerek öldüren bir helikopter satın almasıyla” ilgili soruşturma kapsamında basıldığını söyledi.


ABD’nin yakında Ukrayna ordusunun atış menzilini neredeyse iki katına çıkaracak roketler gönderebileceği haberi, Kiev’e büyük bir manevi destek sağladı. Zira son günlerde Ukrayna birlikleri doğuda ve güneyde çok sert bir Rus saldırısı sebebiyle ufak da olsa geri püskürtülüyor.


Sürgündeki Myanmar’lı sivil liderler, darbeci ordunun “yasadışı iktidar gaspına” son verme sözü verdi. Öte yandan Myanmarlı protestocular ülkelerindeki askeri darbenin ikinci yıl dönümünü büyük şehirlerde “sessiz protesto” yaparak ve yabancı ülkelerde mitinglere katılarak andı.


Vatikan, kontrolden çıkmanın eşiğinde olan Afrika ülkesi için devreye girdi. Papa Francis, onlarca yıldır sürmekte olan silahlı çatışmaların milyonlarca kişiyi öldürdüğü Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki insanları, birbirlerine “büyük bir kalp affı” vermeye; iç savaşa katılan Hıristiyanları silahlarını bırakmaya çağırdı.


Avustralyalı yetkililer, 1.400 kilometrelik bir otoyol boyunca yaklaşık bir hafta süren ve bir süre gizlenen aramanın ardından, kaybettikleri radyoaktif kapsülü bulduklarını açıkladı. Sezyum-137 izotopu içeren kapsül, gelişmiş algılama ekipmanıyla donatılan özel bir araç tarafından bulundu. Bahse konu kapsül, bir madeni paradan daha küçük.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası