Küresel Sabah Özeti | 3 Şubat 2023, Cuma

Küresel Sabah Özeti | 3 Şubat 2023, Cuma

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Google Podcast, Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde, sakince sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Yerel kaynakların bildirdiğine göre, Rusya halkı ufak bir meteor paniği yaşadı. Sibirya üzerinde atmosfere çarpan ve ısınarak parçalara ayrılan meteorun parçalarının dünyaya ulaşıp ulaşmadığı henüz bilinmiyor. Soğuk Savaş döneminde de olduğu gibi, nükleer savaş riskinin yüksek olduğu dönemlerde en başta gelen tehlikelerden biri olası bir meteor düşmesinin, sistem veya ülkeler tarafından nükleer saldırı sanılması ihtimali.


ABD semalarında Çin’e ait olduğu iddia edilen bir casus “yüksek irtifa balonu” uçarken görüldü. Son raporlara göre, aslında söz konusu hava aracı birkaç gündür Amerikan Hava sahasında. Beyaz ve küresel bir yapıya sahip olduğunu gördüğümüz hava aracının altında, iki kanat halinde güneş panelleri ve çeşitli teknolojik ekipmanların da olduğu görüldü. Bu haberi sizlere aktardığım şu sıralarda, ABD, söz konusu balonu düşürmenin olası risklerini tartışıyor.


Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile, ülkesinin AB’ye katılması hakkında görüşmek üzere Kiev’e geldi. Son birkaç gündür Rusya, doğu Ukrayna’ya saldırısını hızlandırdı. Zelensky, Rus kuvvetleri Bahmut şehri yakınlarında ilerlerken, doğudaki durumun “daha da zorlaştığını” bildirdi.


İsrail Dışişleri Bakanı, ülkesinin bu yılın sonlarında Washington DC’de Sudan ile “tarihi bir barış anlaşması” imzalayacağını söyledi. Bakanın bahse konu açıklaması, Hartum’da yetkililerle yaptığı görüşmenin hemen ardından yapıldı. 2020’den bu yana, diğer üç Arap ülkesi -Bahreyn, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri- Amerika’nın ısrarıyla, isteyerek veya istemeyerek, İsrail ile ilişkilerini normalleştirdi. Sudan da tıpkı bu ülkeler gibi normalleşeceğini kabul etmişti, ancak şu ana kadar henüz bir anlaşma yapılmış değil.


Avustralya merkez bankası, Kral III. Charles’ın ülkenin yeni beş dolarlık banknotunda yer almayacağını söyledi. Aynı zamanda Avustralya’nın da devlet başkanı olan İngiliz Kralı, normalde geleneklere uygun olarak paranın üzerine basılırdı. Bunu yerine başka bir şey oldu. Avustralya, paralarında Aborijin kültürünü onurlandıran bir motif, artık kralın yerini alacak. Eylül 2022’de Kraliçe II. Elizabeth’in ölümü, çok şey değiştirdi. Bugünlerde Avustralya’nın “bir cumhuriyet olup olmayacağı”” konusundaki tartışmalar, yeniden alevlenmiş durumda. Umarız Avustralya da, bir gün bizim gibi bağımsız olur.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası