Çok uluslu dev şirketlerin yeni gözdesi Polonya

Çok uluslu dev şirketlerin yeni gözdesi Polonya

Bir zamanlar Alman ve Sovyet enkazı ile anılan Doğu Avrupa ülkesi bugün yatırımcıları cezbeden bir yatırım merkezi haline geldi.


SSCB’nin ekonomik çöküşünün izleri Polonya’dan siliniyor.

ÇİN’İ BİLE GERİDE BIRAKTI

Polonya bir zamanlar çalışmak için ülkeyi terk eden, özellikle İngiltere, İtalya ve ABD’ye göç eden insan sayısıyla biliniyordu.

Ancak yıllarca süren istikrarlı ekonomik büyümenin ardından, eğitimli Polonyalılar bir tür tersine beyin göçüyle anavatanlarına dönüyorlar. Bu şaşırtıcı değil çünkü ülke, on yılın sonunda kişi başına düşen GSYİH açısından ekonomik olarak Birleşik Krallık’ı yakalamaya hazırlanıyor.

Özellikle Varşova, Microsoft, Google ve Nvidia gibi çok uluslu şirketlerin, eğitimli işgücünün cazibesine kapılması ve nispeten düşük yaşam ve işçilik maliyetleri ile son yıllarda bir ekonomik faaliyet merkezi haline geldi.

Bu şirketler, şehir merkezindeki parıldayan gökdelenler arasında milyarlarca avroluk işletmeler kurarak iyi ücretli bir dizi iş fırsatı yarattı. Örneğin, Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) göre Polonya, çevrimiçi hizmetlerde büyüme açısından Çin, Hindistan ve Brezilya gibi devasa ülkeleri geride bıraktı.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası