Etiyopya, Rusya ile yakınlaşıyor

Etiyopya, Rusya ile yakınlaşıyor

Afrika’da ardı ardına gerçekleşen Rus yanlısı askeri darbelerden sonra, Etiyopya da Rus açılımı yapma kararı aldı. İlişkilerin derinleştirilmesi planlanıyor.


Ukrayna’da batağa saplansa da Rusya’nın Afrika’daki nüfuzu her geçen gün artıyor.

BİRDEN FAZLA SEKTÖRDE İŞ BİRLİĞİ SÜRECEK

Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya’nın Rusya ile iş birliğini güçlendirmeyi planladığını ve bunu birden fazla sektöre yaymak için çalıştığını bildirdi.

Hükümetin kararına ilişkin açıklama, Dışişleri Bakanı Mesganu Arga tarafından, Rusya Büyükelçisi Yevgeny Terekhin ile olan görüşmede yapıldı.

Tebliğe göre Arga, Etiyopya’nın Rusya ile “tarihi ve dostane ilişkilerini takdir ettiğini” doğruladı ve “işbirliğini çeşitlendirmenin önemini vurguladı.”

Her iki yetkili de son yıllarda imzalanan mutabakat zaptı uygulamalarını gözden geçirdiler ve ikili anlaşmaların aktif olarak gözden geçirilmesi için bir program oluşturma konusunda anlaştılar.

Görüşmede Etiyopya-Rusya Bakanlar Komisyonu’nun nasıl yeniden canlandırılacağı ve 26-29 Temmuz tarihleri arasında St. Petersburg’da gerçekleştirilecek olan İkinci Rusya-Afrika Zirvesi ve Ekonomik Forumu ile ilgili konular da ele alındı.

Terekhin, ilk toplantının önemli bir uzantısı olarak nitelendirdiği zirvenin önemli noktalarından bazılarının teknoloji transferi ile enerji ve gıda güvenliği olacağını söyledi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir