Küresel Sabah Özeti | 4 Şubat 2023, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 4 Şubat 2023, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Google Podcast, Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde, sakince sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Güneydoğu Asya’nın parlayan yıldızı Endonezya, Türkiye ile Askeri İşbirliği Anlaşması imzaladı. Ankara’da misafir edilen Endonezya Savunma Bakanı Subianto, toplantının ardından yapılan açıklamada Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, gösterilen misafirperverlikten dolayı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a teşekkür etti. Subianto, “Askeri İşbirliği Uygulama Planı”nın tarihi önemine vurgu yaptı. Bahse konu belgenin iki ülkenin stratejik ortaklığının devamı niteliğinde olduğunu bildirdi ve ekledi: “İki ülke arasında tarihi bir geçmiş, duygusal bir bağ var. İşbirliğimizin gelişmesi dünya barışı ve istikrarına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu kapsamda, ülkelerimiz ve silahlı kuvvetleri arasındaki işbirliğini ifade eden uygulama planı en kısa sürede somut adımlarla hayata geçirilecek.”


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pentagon’un Montana eysaleti üzerinde uçan bir “Çin casus balonu” tespit etmesi üzerine Çin’e planladığı geziyi erteledi. Blinken’ın normalde Pazar günü Çin’e inmesi ve Çin lideri Xi Jinping ile görüşmesi planlanmıştı. Çin, “meteorolojik” amaçlarla kullanıldığını ve rotasından saptığını iddia ederek cismin bir casus balonu olduğunu yalanladı. Ancak ABD, “Bunun bir casus balon olduğunu biliyoruz” dedi.


Cebelitarık, İspanyol polisinin yürüttüğü bir kaçakçılıkla mücadele operasyonu sırasında iki İspanyol gümrük görevlisinin İngiltere’nin denizaşırı topraklarına girmesinin ardından İspanya’yı “İngiliz egemenliğini ağır bir şekilde ihlal etmekle” suçladı. Cebelitarık sahilinde, üzerlerine taş atılması sonucu iki İspanyol gümrük görevlisi de yaralandı.


Son zamanlarda alıştığımızdan daha aktif görünen Papa Francis, Kongo’daki iç savaş hakkında açıklama yapmasından kısa süre sonra şimdi de Güney Sudan’a odaklandı. Cuma günü geldiği Güney Sudan’ın çatışmalarla bilinen başkenti Juba’da hükümet yetkililerine hitaben yaptığı konuşmada “barış için yalvardı”. Yeni Ahit’ten ve Hz. İsa’dan alıntı yaparak, ülke liderinin de dahil olduğu bir dinleyici kitlesine, “Yalvarırım… ‘Artık buna gerek yok!'” dedi. Güney Sudan’daki ziyaretinde Papa’ya Anglikan ve İskoç Presbiteryen kiliselerinin liderleri de eşlik ediyor.


Rusya güçleri, harabeye dönen Bahmut şehrine yaklaşırken, Ukrayna lideri, direnen birliklerinin orada duracağını söyledi. Cuma günü Kiev’de AB liderlerinin yanında duran Volodymr Zelensky, “Kimse Bakhmut’u alamayacak” dedi. Bu arada ABD, çok uzun menzilli hassas füzeleri de içeren 2,2 milyar dolarlık yeni bir askeri yardım paketini duyurdu.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası