Norveç doğasını vahşi kediler basacak!

Norveç doğasını vahşi kediler basacak!

Bütün Avrupa gözlerini Ukrayna’ya yollanacak Leopard tanklarına dikmişken, Norveç de bu tanklara talip oldu. İskandinav ülkesi, Almanya’ya geniş bir sipariş verdi.


Avrupa bir silahlanma yarışına teslim olmuş durumda.

TOPLAM 72 TANK

Norveç Hükümeti yaptığı açıklamada, Norveç’in ordusu için Krauss-Maffei Wegmann Grubu’ndan 54 yeni Alman yapımı Leopard 2 tankı sipariş edeceğini ve daha sonra 18 tank daha satın alma olasılığının da olduğunu söyledi.

Başbakan Jonas Gahr Stoere düzenlediği basın toplantısında, “İskandinav komşularımız ve birçok önemli NATO müttefikimiz ile aynı tanklara sahip olmamızı sağlıyoruz.” dedi ve ekledi “Bu, Almanya ile ilişkilerimizi daha da güçlendiriyor.”

Rusya ile 196 km’lik bir kutup sınırını paylaşan İskandinav NATO üyesi, Alman yapımı Leopard 2 A7 tanklarını veya Hyundai Rotem tarafından yapılan Kore yapımı rakip K2 Black Panther’i seçmeyi düşünüyordu.

Norveç başlangıçta 72 tank almayı planlamıştı, ancak son aylarda, ülkenin genelkurmay başkanının helikopterlere, insansız hava araçlarına ve uzun menzilli toplara daha fazla fon harcanmasını önermesinin ardından, daraltılmış bir alım yapılmasında karar kılındı.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası