ABD’den Türk şirketlerine yaptırım tehdidi

ABD’den Türk şirketlerine yaptırım tehdidi

Türkiye’nin Rusya’ya olan yaptırımlara katılmaması, ABD’nin baskını arttırıyor. ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi, Türk şirketlerini uyardı ve yaptırımlara onların da maruz kalabileceğini belirtti.


Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Batı’nın istediği sertlikte ilerlemiyor.

TÜRK ŞİRKETLERİ VE BANKALARI CEZALANDIRILABİLİR

ABD, geçtiğimiz günlerde Moskova’nın Ukrayna’daki savaşında kullanılabilecek kimyasalların, mikroçiplerin ve diğer ürünlerin Rusya’ya ihracatı konusunda Türkiye’yi uyardı ve yaptırımları ihlal eden Türk şirketlerini veya bankalarını cezalandırmak için harekete geçebilebileceğini belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı’nın üst düzey yaptırım yetkilisi Brian Nelson, bu tür malların akışını önlemek için daha fazla iş birliği çağrısında bulunmak üzere Perşembe ve Cuma günleri Türk hükümeti ve özel sektör yetkililerini ziyaret etti.

Bankacılara hitaben yaptığı konuşmada Nelson, Rusya’ya ihracatta bir yıl boyunca görülen belirgin artışın Türk şirketlerini “itibar ve yaptırım risklerine karşı özellikle savunmasız” bıraktığını veya G7 pazarlarına erişimlerini kaybettiğini söyledi.

Konuşmasında, “Rus askeri-sanayi kompleksi tarafından kullanılabilecek potansiyel çift kullanımlı teknoloji transferleriyle ilgili işlemlerden kaçınmak için ekstra önlem almaları gerekiyor” dedi.

RUSLARIN TALEBİNE TÜRKLERİN YANITI NE OLACAK?

Üst düzey bir ABD’li yetkiliye göre, Ankara ve İstanbul’daki toplantılarda Nelson ve bir heyet Rusya’ya yapılan on milyonlarca dolarlık ihracatın endişelere yol açtığını vurguladı.

Yetkili, “Rusya’nın aktif olarak Türkiye ile sahip olduğu tarihi ekonomik bağlardan yararlanma arayışında olması şaşırtıcı değil” dedi. “Soru şu ki, Türkiye’nin yanıtı ne olacak?”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası