Avrupa Konseyi, İtalya’ya tepkili

Avrupa Konseyi, İtalya’ya tepkili

Akdeniz’deki mülteci dramı sürerken İtalya ve Avrupa Konseyi, İtalya’nın mültecilerle ilgili yeni kararnamesi üzerinden tartışmaya başladı.


Akdeniz, mültecilerin acılarının sergilendiği dev bir sahneye dönüştü.

KARARNAME YARDIMI GECİKTİRİYOR

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, yeni kararnamenin insani yardım gemilerini denizdeki göçmenlerden gelen imdat çağrılarını görmezden gelmeye zorladığını ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli yardımı geciktirdiğini söyledi.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç, İtalya’nın insan hakları ve uluslararası hukuk yükümlülüklerine “tam olarak uyması” için yeni göç karşıtı kararnamesini geri çekmesi veya değiştirmesi gerektiğini söyledi.

İnsani yardım gemilerini kısıtlamayı amaçlayan İtalya’nın göç kararnamesi, Başbakan Giorgia Meloni’nin hükümeti tarafından getirildi.

Avrupa Konseyi, İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’ye geçen hafta yazdığı mektupta İtalya’nın göç kararnamesine ilişkin endişelerini dile getirdi. Mektup 2 Ocak Perşembe günü internette yayınlandı.

Mijatoviç’e göre, kararname kurtarma gemilerini “halihazırda başka bir kurtarma yapma kapasiteleri olsa bile gemideki kişileri kurtarmışlarsa, bölgedeki diğer imdat çağrılarını görmezden gelmeye” zorluyor.

Kurtarma gemileri için daha da uzak limanlar tahsis etmenin “denizde kurtarılan insanların acısını uzattığını ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli yardımın sağlanmasını gereksiz yere geciktirdiğini” sözlerine ekledi.

Buna cevaben İtalya, kararnamenin kurtarmaları yasakladığını veya insani yardım gemilerini imdat çağrılarını görmezden gelmeye zorladığını yalanladı ve bunun yerine deniz göçmenlerinin “herhangi bir koordinasyon biçimi olmadan” “sistematik” olarak alınmasını sona erdirmek istediğini söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası