BM Kudüs Elçisi: Barış için geç değil

BM Kudüs Elçisi: Barış için geç değil

İsrail ve Filistin’de artan olaylar sonucu tırmanan gerginlik herkesi ürkütürken akıllara yeniden çatışmaların başlayabilip başlayamayacağı sorusunu getiriyor. Kudüs’teki BM elçisi ise durumun ciddiyetinin farkında olmasına rağmen umutsuz değil.


Orta Doğu’nun kanayan yarası Filistin’in çilesi bitemiyor.

“BM FİLİSTİN’İ YÖNETEMEZ”

Kudüs’teki BM elçisi, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında artan şiddetin durumu sınıra getirdiği konusunda uyardı.

Tor Wennesland, kan dökülmesini durdurmak için “kesin” diplomatik müdahale çağrısında bulundu.

Ayrıca, Filistin Yönetimi’ne yönelik azalan uluslararası destek nedeniyle daha da kötüye gideceği konusunda uyardı.

“BM bu sorumluluğu üstlenemez, biz Filistin’i yönetemeyiz” dedi.

BARIŞ SÜRECİ ÖLMEDİ

Wennesland, 1990’ların çığır açan Oslo anlaşmaları sırasında oluşturulan bir görev olan BM’nin Orta Doğu barış süreci özel koordinatörüdür. Artık sık sık İsrailli, Filistinli ve bölgesel yetkililer arasında mekik dokurken, daha uzun vadeli bir barış umutları can çekişirken, krizleri ve şiddetli alevlenmeleri hafifletmeye çalışırken görülüyor.

Wennesland, “İsrail tarafındaki siyasi durum” ve Filistin liderliği ile “karmaşık durum” göz önüne alındığında “zor” diplomatik koşullar olduğunu kabul etti.

Ancak elçi, barış sürecinin öldüğü yönündeki öneriyi reddetti.

“İsrail’de hangi hükümete sahip olursak olalım, Ramallah’ta hangi yetkiye sahip olursak olalım, bu tartışmanın yapılması gereken nokta burasıdır.”

“İsrail hükümetinin oluşumunda yapılan anlaşmaları çok iyi biliyoruz. Yani diplomasi burada son bulamaz.”

“Son günlerde ve haftalarda gördüğümüz katılım çok iyi. Tam zamanı ve hatta biraz geç bile olabilir. Daha önce başlamalıydık.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası