CIA Direktörü, Tayvan işgali için tarih verdi!

CIA Direktörü, Tayvan işgali için tarih verdi!

CIA Direktörü, Çin’in olası Tayvan işgali konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Direktör aynı zamanda tarih de verirken, Çin Devlet Başkanı’nın tedirgin olduğunu da sözlerine ekledi.


Asya’nın patlamaya hazır bombası Tayvan’ın piminin ne zaman çekileceğine dair CIA öngörüde bulundu.

“Şİ, ORDUSUNA HAZIR OLMA EMRİ VERDİ”

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in, Rusya ordusunun Ukrayna’daki performansıyla muhtemelen aklının başına gelmesine rağmen, Tayvan’a yönelik hırslarının hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

Burns, ABD’nin Şi’nin ordusuna 2027’ye kadar kendi kendini yöneten Tayvan’ı işgal etmeye hazır olma emrini verdiğini “bir istihbarat meselesi olarak” bildiğini söyledi.

Burns, Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde bir etkinlikte “Bu, 2027’de veya başka bir yılda bir işgal düzenlemeye karar verdiği anlamına gelmiyor, ancak odak noktasının ve hırsının ciddiyetini hatırlatıyor” dedi.

“ŞAŞKIN VE TEDİRGİN”

“CIA’daki değerlendirmemiz, Başkan Şi’nin Tayvan ile ilgili emellerini hafife almayacağım yönündedir” dedi ve Çinli liderin muhtemelen “şaşırdığını ve tedirgin olduğunu” ve Çin’in, Rus ordusu ve Ukrayna’daki Rus silah sistemlerinin “çok zayıf performansından” ders çıkarmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Burns, Çin’i şu anda ABD’nin karşı karşıya olduğu “en büyük jeopolitik zorluk” olarak nitelendirdi.

“Çin ile rekabet, ölçeğinde benzersizdir ve gerçekten sadece askeri ve ideolojik değil, aynı zamanda ekonomik, teknolojik, siber uzaydan uzaya kadar hemen hemen her alanda ortaya çıkıyor. Sovyetlerle rekabetten bile daha yoğun olabilecek şekillerde rekabet” dedi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası