Alaska’ya yaklaşan Rus stratejik bombardıman uçağının önü kesildi

Alaska’ya yaklaşan Rus stratejik bombardıman uçağının önü kesildi

Kuzey Amerika Hava-Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD), bir Rus stratejik bombardıman uçağı ve çok sayıda savaş uçağının Alaska yakınlarındaki uluslararası hava sahası üzerinde uçarken NORAD unsurları tarafından engellendiğini açıkladı.


Rus stratejik bombardıman uçağı, Alaska yakınlarında NORAD unsurlarınca engellendi.

ABD-Kanada ortak harekat merkezinden 14 Şubat’ta yapılan açıklamada, Rus stratejik bombardıman uçağının ABD veya Kanada hava sahasına girmediği veya herhangi bir tehdit oluşturmadığı belirtildi.

Söz konusu Rus uçuşlarının, ABD ordusu tarafından son birkaç hafta içinde Kuzey Amerika üzerinde düşürülen ve ayrıntıları henüz bilinmeyen gizemli nesneler ile hiçbir ilgisi olmadığını da sözlerine ekledi: “NORAD, bu Rus faaliyetini önceden tahmin etmişti … İki NORAD F-16 savaş uçağı, Rus bombardıman uçağını önledi.”

Açıklamada, “NORAD, yabancı uçak hareketlerini rutin olarak izliyor ve gerektiğinde onlara eşlik ediyor.” bilgisine de yer verildi.

AYNISINI ABD DE YAPIYOR

Amerika Birleşik Devletleri de sıklıkla diğer ülkelerin hava sahasına girmeyen gözetleme operasyonları yürütmekte- bu tür uçuşlar askeri operasyonların neredeyse hepsinin ortak bir noktaları olarak biliniyor.

RUSYA: NORVEÇ ÜZERİNDE DE UÇUYORUZ

Rusya ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada, son günlerde Alaska ile Rusya arasındaki Bering Denizi de dahil olmak üzere uluslararası sularda çok sayıda uçuş gerçekleştirdiğini kabul eden bir açıklama yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Uzun menzilli havacılık pilotları Kuzey Kutbu, Kuzey Atlantik, Karadeniz, Baltık Denizi ve Pasifik Okyanusu’nun tarafsız suları üzerinde düzenli olarak uçuşlar gerçekleştirmektedir” ifadelerini kullandı.

Tu-95MS stratejik bombardıman uçaklarından en az ikisinin Bering Denizi üzerinde Su-30 jetleri eşliğinde uçtuğu ve Norveç’in kuzeyinde ve Rusya’nın uzak doğusuna yakın uluslararası sularda benzer uçuşlar yaptığı detaylarını da verdi.

Rusya, uçağının NORAD unsurları tarafından engellenip engellenmediği konusunda ise herhangi bir şey söylemedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası