Amerika’nın Çernobil’i: “Bu felakete hazırlanmamıştık!”

Amerika’nın Çernobil’i: “Bu felakete hazırlanmamıştık!”

Amerika’nın Çernobil’i lakabını şimdiden alan felaketin yaşandığı Ohio’da halk çaresizce yanıtlar ararken, bölge yöneticileri ise “Bu kadar büyük bir felakete hazırlanmamış olduklarını ve yardıma ihtiyaçları olduğunu” açıklaması endişeleri daha da artırdı. Devletin “güvenli” dediği bölgelerde bütün hayvanların ölmesi halkta güven sarsılmasına yol açtı. Henüz hangi zehrin ne kadar döküldüğü ve insan sağlığına etkileri bile tam olarak bilinmiyor…


ABD’nin Ohio eyaletinde çok tehlikeli kimyasal maddelerle dolu bir trenin raydan çıkarak bir lisenin spor salonuna dalmasının yarattığı şok etkisi devam ediyor. Havasından suyuna, topağından hayvanına, akla gelebilecek her yere zehir saçılan bahse konu Ohio eyaletindeki kasabada yüzlerce öfkeli Amerikalı, karşılaştıkları sağlık tehlikelerine net bir yanıt arıyor ama bulamıyor.

Öfkeli ve yorgun görünen Belediye Başkanı Trent Conaway, Çarşamba günkü belediye binasında bir açıklama yaptı. Conaway, kasabasındaki 4.700 vatandaşa en azından bir miktar güvence sağlamaya yardım etmek ve bunu sağlamak için de trenin raydan çıkmasından sorumlu olanlardan hesap sormak istediğini söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI: “YARDIMA İHTİYACIM VAR. BUNA HAZIR DEĞİLDİK.”

Toplantı başladığında Conaway, “Vatandaşlarımızın kendi evlerinde kendilerini güvende hissetmelerine ihtiyacımız var” dedi. “Yardıma ihtiyacım var. Böyle bir felakete hazırlanmamıştık. Ama gitmiyorum, hiçbir yere gitmiyorum.”

Conaway, 3 Şubat’ta raydan çıkan toksin yüklü treni işleten Norfolk Southern’ın (NSC.N) konu hakkında kendisiyle çalıştığını söyledi. Conway, “Kasabamızı alt üst ettiler, düzeltecekler” dedi.

ŞİRKET LİNÇ KORKUSUNDAN İNSAN İÇİNE ÇIKAMIYOR

Norfolk Southern yetkilileri, halktan görecekleri şiddetten korktuklarını söyleyerek toplantıya katılmadı.

Şirketten e-postayla gönderilen bir bildiride, “Topluluk liderleriyle görüştükten sonra, bu olayla ilgili olarak çalışanlarımıza ve toplum üyelerine yönelik artan fiziksel tehdit konusunda, dışarıdan tarafların katılımının artması olasılığından kaynaklanan artan bir endişe duymaya başladık” ifadeleri kullanıldı.

Norfolk Demiryolu tarafından işletilen trenin raydan çıkması, kasaba üzerine bir duman bulutu kaplanmasına sebep olan bir yangına neden oldu. ABD, kaza bölgesinden binlerce sakini tahliye etmek zorunda kaldı. Demiryolu ekipleri -doğaya daha fazla karışmasını önlemek amacıyla ve işleri daha da kötü hale getirme riskini alarak- beş tanker vagonundaki zehirli bir kimyasalı boşaltıp yaktıktan sonra, vatandaşların 8 Şubat’ta evlerine dönmelerine izin verildi.

ZEHRİN ETKİLERİ BİLE TAM OLARAK BİLİNMİYOR!

Uzmanlar, dökülen toksinlerin bölge sakinlerine oluşturduğu tehlikeler hakkında pek çok şeyin henüz bilinmediğini söyledi.

Bölgedeki pek çok kişi baş ağrısı ve tahriş olmuş gözlerden şikayet etti ve tavukların, balıkların ve diğer hayvanların öldüğünü kaydetti. Buna rağmen, devlet sağlık yetkilileri bölge sakinlerine kasabanın güvenli olduğu konusunda ısrar etmesi tepkilere neden oluyor.

OLSON: TEHLİKE, VERİLEN GÜVENCEDEN AĞIR BASIYOR

Çevre ve halk sağlığına odaklanan kar amacı gütmeyen bir grup olan Natural Resources Defence Council’in sağlık ve gıdadan sorumlu üst düzey stratejik direktörü Erik Olson, kazadan kaynaklanan ve henüz bilinmeyen tehlikelerin, yetkililerin güvenlik konusunda verdiği güvencelerden çok daha ağır bastığını söyledi.

Olson, “Bu belli ki çok zehirli bir kimyasal madde” dedi ve ekledi: ” bu kimyasallardan herhangi birinin doğaya tam olarak kaç m3 salındığına dair herhangi bir hesaplama görmedim.” dedi, şimdiye kadar yapılan hava ve su testinin sınırlı göründüğünü ve “o kadar da güven verici olmadığını” söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası