Distopik bilim-kurgu filmi gibi: Yavaşça evin içine süzülen drone patladı!

Distopik bilim-kurgu filmi gibi: Yavaşça evin içine süzülen drone patladı!

İHA v SİHA’ların önemi geçtiğimiz 10 yılda durmadan ve hızla artmaya devam etti. Artık şehir savaşlarında da belirleyici olan bu teknolojinin İsrail tarafından kullanıldığı anlar güvenlik kameralarına yansıdı. İnternetteki kullanıcılar, görüntüleri insanlık adına “distopik” buldu.


Distopik bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünen bir video ortaya çıktı.

Bahse konu video, şehirdeki boş bir sokakta ürkütücü bir şekilde süzülen ve bir binanın ön kapısından içeri giren küçük bir insansız hava aracının güvenlik kamerası görüntülerini gösteriyor.

Görüntülerin devamında, ön kapıdan giren dronedan kısa bir süre sonra evde bir patlama meydana geliyor. Video, şehir savaşları için optimize edilmiş ve dar alanlarda manevra yapabilen insansız hava araçlarının modern savaşlarda giderek artan öneminin altını çiziyor.

Video, “Demokrasileri Savunma Vakfı’nda” araştırma analisti olan Joe Truzman tarafından Twitter’da paylaşıldı. Truzman, yaptığı paylaşımda, görüntülerin “İsrail güvenlik güçleri tarafından Batı Şeria’da kullanılan bir insansız hava aracına (muhtemelen) ait olduğunu” belirtti.”

Daha önce de belirtildiği gibi, video bir güvenlik kamerası tarafından kaydedilmiş gibi görünüyor ve kimliği belirlenemeyen insansız hava aracını bir caddede ilerlerken, bir binanın dışında süzülürken ve evin açık kapısından girmeden hemen önce gösteriyor. Saniyeler sonra ise binanın içinde bir şey patlıyor gibi görünüyor ve video bitiyor.

Bu patlamanın, faydalı yükünü patlatan dron tarafından mı, binanın içindeki birinin patlayıcıyı patlatması sonucu mu, yoksa dronun bir bubi tuzağına çarpması sonucu mu olduğu henüz açıklık kazanmış değil.

Görüntülerde tam olarak ne tür bir insansız hava aracının kullanıldığına dair de kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, söz konusu İHA, İsrail’in yakın zamanda duyurduğu Elbit Systems LANIUS arama ve saldırı insansız hava aracına veya genel anlamda benzer özelliklere sahip küçük bir sisteme benziyor.

LANIUS, ilk olarak geçen yılın Kasım ayında duyurulmuştu. Bu İHA, yarış uçaklarına dayanan 2,75 kiloluk küçük bir quadcopter olup, istihbarat toplamak ve hatta hedefleri öldürmek için güçlendirilmiş şekilde, erişimi zor kentsel alanlarda çevik bir şekilde uçma yeteneği sağlıyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası