Küresel Sabah Özeti | 16 Şubat 2023, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 16 Şubat 2023, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Google Podcast, Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde, sakince sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


OSINT TURK Ailesi olarak Kahramanmaraş merkezli korkunç depremin acı haberini, deprem anından 20 dakika sonra doğru büyüklüğü ile okurlarımıza verdiğimiz anda afet durumuna geçme kararı aldık. Sadece dış haberler yapan sitemizdeki haber akışını ve podcast yayınlarını kestiğimiz o sabahtan beri, hem görev için bölgeye gönderilen editör arkadaşımıza yardım isteyenlerin çağrılarını yönlendirmeye; hem de afet bölgesindeki insanlara yardımı dokunabilecek haberler üretmeye odaklandık. Öte yandan, haberlerimizi websitemiz yerine sadece Twitter üzerinden paylaşarak hem daha çok kişiye, üstelik daha da hızlı ulaştık. Bu sayede depremzedelerin kısıtlı internetlerini harcamalarına engel olduk. Editörümüzün 15 Şubat’ta bölgeden bildirdiği son duruma göre, hayat, kaldığı yerden devam etme belirtileri göstermeye başladı. Dolayısıyla, biz de OSINT TURK olarak bu sabah itibariyle normal hayatımıza olmasa da, normal yayın akışımıza dönme kararı aldık. Dualarımız ve iyi dileklerimiz; başta enkaz altında hala hayatta olabileceklerle, ve -son rakamlara göre- depremde hayatını kaybeden 35 bin 418 vatandaşımızla… Hepimizin başı sağ olsun…


Beyaz Saray, Kuzey Amerika hava sahasında, yüksekte uçarken vurulan; ve henüz tanımlanamayan üç nesnenin “iyi niyetli” olabileceğini söyledi. Ortada Amerikan Hava Kuvvetleri’nin 4 Şubat’ta vurduğu Çin casus balonuyla, Kanada’dan Uruguay’a kadar görülen bahse konu tanımlanamayan uçan cisimler ile ilişkilendirecek hiçbir şey yok. Aksine ticari veya araştırma amaçlı da kullanılmış olabilecekleri değerlendiriliyor. UFO, yani ingilizce açılımıyla Unidentified Flying Object’in Türkçe karşlığı Tanımlanamayan Uçan Nesne ve birçok vakada kullanılan bir terim. Uzaylı bir medeniyetle bağlantıya geçmiş değiliz.


Kuzey Kore diktatörü Kim Jong Un’un kızıyla aynı adı paylaşan Kuzey Korelilere adlarını değiştirmelerini söyledi. Bu olay, Kuzey Kore haber ajansları tarafından “sevimli” ve “asil” olarak bahsedilen ufak bir çocuk olan Ju Ae’nin etrafında bir gizem havası yaratma çabası gibi görünüyor. Babasınınkine dikkat çekici bir şekilde benzeyen suratı, ülkenin pullarında da yer alıyor.


İskoçya’nın yerel başbakanı Nicola Sturgeon, sekiz yıl iktidarının ardından istifa ettiğini açıkladı. Aynı zamanda İskoç Ulusal Partisi’nin liderliğini de bırakacak olan Sturgeon, İskoçya’nın tam bağımsızlığının ateşli bir savunucusu oalrak hafızalara kazındı. Görevlerinden istifa eden Sturgeon, ayrılma kararının bağımsızlık referandumu önerisinin ardından yaşanan “kısa vadeli baskılara” bir tepki olmadığını öne sürdü.


En az 73 göçmeni taşıyan gemi Libya kıyıları yakınlarında battı. Akdeniz’e dökülen insanların kayıp ve ölü oldukları tahmin ediliyor. Teknede Kuzey Afrika’dan yola çıkan ve Avrupa’ya varmayı uman yaklaşık 80 kişinin olabileceği söyleniyor. Orta Akdeniz’de bu yıl yaklaşık 140 kişinin deniz kazalarında bu şekilde kaybolduğu bildirildi.


Avrupa Birliği, Rus silahlarında kullanılan elektronik bileşenlerin ihracatını kısıtlamak için 11 milyar euro değerinde yeni bir yaptırım paketi duyurdu. Dikkat çekici bir şekilde, AB, Rusya’ya insansız hava aracı tedarikini sınırlamak için İranlı şirketlere de yaptırım uygulayacak. Askeri cephede de durum siyasi cephedeki kadar gergin. Zira NATO savunma bakanları, Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım sağlanmasını görüşmek üzere toplanıyor.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası