Kuzey Kutbu, ABD-Rusya rekabetiyle ısınabilir

Kuzey Kutbu, ABD-Rusya rekabetiyle ısınabilir

Dünyadaki bütün savaşların ve çatışmaların uzağında, kutuplardaki çalışmalar sessiz bir şekilde yürütülmeye devam etse de, süper güçlerin rekabeti yakında bu bölgelere de sıçrayabilir; çünkü ABD, Rusya’ya güvenmiyor.


Kutuplardaki ortaklık savaşla bozuldu.

ABD, RUSYA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAYACAK

ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Derek Chollet Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu’nun Kuzey Kutbu’nda önemli bir güç olduğunu söyledi. Ancak Washington yakın gelecekte bu bölgede herhangi bir iş birliği ihtimali görmüyor.

Wilson Merkezi isimli düşünce kuruluşunun Arktik bölgesinin gelişme umutları üzerine düzenlediği bir çalıştayda Chollet, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının tüm iş birliği olasılıklarını engellediğini açıkladı.

Politikacı, “Rusya, Kuzey Kutbu’nda önemli bir güç. Ancak, yakın gelecekte bölgede onunla iş birliğimiz imkansız görünüyor.”

Beyaz Saray, Rusya’nın bu konudaki tavrını yakın zamanda değiştireceğine inanmıyor. Bu nedenle ABD, Rusya Federasyonu’nun katılımı olmadan Arktik projeleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası