Macaristan, Ukrayna’nın azınlık politikasını eleştirdi

Macaristan, Ukrayna’nın azınlık politikasını eleştirdi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde Rusya’ya karşı yeterince tepki göstermemekle eleştirilen Macaristan ağzını açtı. Ukrayna’nın, sınırları içerisindeki Macar azınlığa yönelik politikasını eleştiren Macaristan Dış İşleri Bakanı, bu sorunun iki devlet arasındaki ilişkileri temelden etkilediğini belirtti.


Macaristan artık eleştirilere yanıt vermeye başladı.

“DÜNYANIN HER YERİNDEKİ MACARLARI KORUYACAĞIZ”

Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó Çarşamba günü Strasbourg’da yaptığı açıklamada, Macar hükümetinin Transkarpatya’daki etnik Macarların haklarının korunmasını sağlamak için uluslararası kurumlara başvurduğunu söyledi.

Szijjártó, Dışişleri Bakanlığının aktardığına göre, “Ukrayna’nın yakın tarihli bir yasası aslında o ülkedeki etnik azınlık okullarını ortadan kaldıracağından, bu ciddi bir sorundur.”

Açıklamaya göre, geçen yılın sonlarında kabul edilen Ukrayna mevzuatı, “Macar ulusal topluluğunun durumunu daha da ağırlaştırıyor, bu nedenle Macar hükümeti Ukrayna’nın azınlık haklarını engelleme sorununu geçici olarak dondurmuş olsa bile uluslararası kurumlarda harekete geçilmesi gerekiyordu.”

Szijjártó, “Dünyanın her yerindeki etnik Macar topluluklarının haklarını korumak istiyoruz ve koruyacağız.” dedi. Szijjártó, Ukrayna’da şu anda 99 etnik Macar ilk ve orta okuluna sahip olduğunu, ancak yeni yasaya göre 1 Eylül’den itibaren Macar eğitimine ancak belirli bir düzeyde erişimi olan devlet okulları haline geleceklerini söyledi. Belgede Szijjártó’nun aktardığına göre, dördüncü sınıftan itibaren Macarca derslerin oranı kademeli olarak yüzde 40’a düşürülebilirken, giriş ve final sınavları ile Macarca mesleki eğitim tamamen ortadan kaldırılacak.

“SADECE ESKİ HAKLARINI GERİ İSTİYORUZ”

Szijjártó, “Macaristan Ukrayna’nın yanında yer alıyor, ancak Ukrayna’nın etnik Macar azınlığın ana dillerini kullanma haklarını geri vermesini bekliyoruz” dedi ve ekledi “Transkarpatya Macarları için daha önce sahip olmadıkları hiçbir hakkı istemiyoruz. Bu hakların ilk kez kısıtlandığı 2015 yılına kadar var olan durumu eski haline getirmek istiyoruz.”

Ayrıca, Ukrayna’daki etnik Macarların hakları için mücadelenin Macar diplomasisinin en önemli önceliği olduğunu da sözlerine ekledi. Szijjártó, Ukrayna’nın son 7-8 yılda ikili ilişkileri “temel olarak belirleyen” bir süreçte “etnik Macarların haklarını kademeli olarak ihlal ettiğini ve kısıtladığını” söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası