Borrell, Rusya’ya yaptırım süreciyle ilgili itiraflarda bulundu

Borrell, Rusya’ya yaptırım süreciyle ilgili itiraflarda bulundu

Josep Borrell, neredeyse bir yılını doldurmuş olan Ukrayna’daki Rus işgali karşısında Rusya’ya yönelik AB yaptırımları konusunda bir değerlendirmede bulundu. Borrell’e göre zor olan bu süreçte iyi işler çıksa da, yapılanlar henüz yeterli değil.


Rusya ve Batı arasında dirilen mücadelenin bir yılı dolmak üzere.

ÜYELERİ BİR ARAYA GETİRMEK ZORDU

Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Josep Borrell, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı birlikte durmak için Avrupa Birliği’nin 27 üyesi arasında siyasi birlik oluşturmanın ve bunu sürdürmenin “her zaman kolay olmadığını” kabul etti.

Yorumları, AB’nin geçtiğimiz yıl boyunca aldığı, çoğu uzun süreli, hararetli ve ayrıntılı müzakereleri gerektiren benzeri görülmemiş ve radikal önlemlerin bir yansımasıydı.

Borrell Çarşamba günü Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu’na hitaben yaptığı konuşmanın ardından “Her zaman kolay olmadı, ancak şimdiye kadar birliği korumayı başardık” dedi.

“Bazı (üye devletler) şikayet etti, diğerleri karşı çıktı, ancak sonunda ihtiyacımız olan birliği sağladık.”

“KESİN BİR ZEHİR”

Borrell, yaptırımların etkinliğini savundu ve yaptırımları Rusya’nın bütçe açığını şişiren ve otomotiv ve havacılık gibi kritik endüstriyel sektörleri felce uğratan “yavaş etkili ama kesin bir zehir” olarak nitelendirdi.

Borrell, “Mümkün olduğu düşünülenden fazlasını yaptık,” dedi.

“Ayrıca dünyanın geri kalanıyla, daha fazlasını yapmamız gereken diplomatik bir mücadelemiz var. Bunu kötü yaptığımızı söylemiyorum ama kesinlikle yeterince iyi de yapmadık.”

Borrell, “Ve (Ukrayna’ya) askeri yardım artmalı ve hızlanmalı” diye devam etti. “Üye ülkelerden isteyeceğim şey bu.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası