Küresel Sabah Özeti | 17 Şubat 2023, Cuma

Küresel Sabah Özeti | 17 Şubat 2023, Cuma

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Google Podcast, Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde, sakince sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Amerika’nın Çernobil’i lakabını şimdiden alan tren kazası zehir saçmaya devam ediyor. Bahse konu dev çevre felaketinin yaşandığı Ohio’da halk çaresizce yanıtlar ararken, bölge yöneticilerinin ise “Bu kadar büyük bir felakete hazırlanmamış olduklarını ve yardıma ihtiyaçları olduğunu” açıklaması endişeleri daha da artırdı. Devletin “güvenli” dediği bölgelerde bütün hayvanların tek tek ölmesi halkta güven sarsılmasına yol açtı. Üstelik henüz hangi zehrin ne kadar döküldüğü ve insan sağlığına etkileri bile tam olarak bilinmiyor…


Rusya’nın kültürel başkenti St. Petersburg, bugün bir Rus üst düzey askeri yetkilisinin daha “intihar etmesiyle” sarsıldı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın St. Petersburg’da bulunan Batı Askeri Bölgesi Mali Destek Dairesi Başkanı 58 yaşındaki Marina Yankina, evinin penceresinden düşerek öldü. Son aylarda Rusya’nın pek çok yerinde üst düzey asker, bürokrat ve oligarkın intihar haberleri gelmeye devam ediyor.


Özellikle balon dönemine girildiği 4 Şubat tarihinden beri Alaska hızla ilginçleşmeye devam ediyor. Kuzey Amerika Hava-Uzay Savunma Komutanlığı (NORAD), bir Rus stratejik bombardıman uçağı ve çok sayıda savaş uçağının Alaska’ya doğru uçuş gerçekleştirmesi nedeniyle havalanan NORAD unsurları tarafından engellendiğini açıkladı.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, BBC’ye yaptığı açıklamada, Rusya’nın barış anlaşmasına yanaşması durumunda dahi Rusya’ya toprak vermeyeceğini söyledi. Öte yandan, Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ancak ve ancak kendisine saldırı gerçekleşirse katılacağını söyledi. Kendisi, Putin ile Cuma günü Moskova yakınlarında bir yerde bir araya gelecek.


Barclays’in eski patronu Jes Staley, Jeffrey Epstein’in özel bankacısı olarak JPMorgan’da çalışırken Jeffrey Epstein ile genç kadınların fotoğrafları da dahil olmak üzere binden fazla e-posta alışverişinde bulunduklarını açıkladı. Kendisi bu davada bir sanık değil. Ancak yine de hazine, Epstein’ın cinsel saldırılarını kolaylaştırdığı iddiasıyla JPMorgan’a karşı dava açtı. Banka bu iddiaları yalanladı.


Çin, gerilimler gideerk artarken, Tayvan’a silah satmasını sebep göstererek iki Amerikan savunma devi olan Lockheed Martin ve Raytheon Technologies’i “güvenilmezler listesine” koydu. Geçen Şubat ayında söz konusu şirketler Tayvan’a 100 milyon dolar değerinde silah satmış ve bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalmıştı. Zira Çin, Tayvan’ın kendisinin bir parçası olduğunu iddia ediyor.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası