Saddam’ın yatında hareketlilik: “Şimdi üzerinde dolaşan benim!”

Saddam’ın yatında hareketlilik: “Şimdi üzerinde dolaşan benim!”

Saddam Hüseyin’in yatının paslanmaya yüz tutmuş enkazı; isteyene dersler, isteyene eski günlerden hatıralar, isteyene de çay içecek bir mekan sunuyor.


Bahse konu yat, artık sadece Saddam Hüseyin’in yirmi yıl önce ABD işgaliyle sona eren diktatöryal yönetiminin bir hatırası.

1980’lerde inşa edildiğinde Saddam’ın zenginliğinin ve gücünün bir sembolü olan 121 metrelik “el-Mansur”, Güney Irak’taki bir nehirde bugünlerde piknik yapmak ve çay içmek isteyenlerin uğrak bir noktası. Yerel halk Saddam’ın alabora olmuş gemisinde zaman geçirmeyi seviyor.

“ŞİMDİ ÜZERİNDE DOLAŞAN BENİM”

Nehirdeki balıkçıların da Saddam’ın yatını kullandıkları biliniyor.

Nehirde geçen uzun bir günü Saddam’ın yatında -yatın enkazında- çay içerek sonlandırmanın keyfini çıkaran yerel bir balıkçı Hüseyin Sabahi, “Bu yat eski cumhurbaşkanına aitken kimse yanına yaklaşamazdı” dedi ve ekledi: “Bunun Saddam’a ait olduğuna bazen inanamıyorum ve şimdi yatın üzerinde dolaşan benim…”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası