Anlık: Doğu Akdeniz’de İngiliz savaş uçakları İsrail yönüne havalandı

Anlık: Doğu Akdeniz’de İngiliz savaş uçakları İsrail yönüne havalandı

Uçuş izleme yazılımları üzerinden yaptığımız rutin taramada ilginç bir detay farkettik. Kanat uçuşu gerçekleştiren iki İngiliz savaş uçağından birinin radar izinin 15 dakikalığına kaybolması dikkat çekti. Uçakların yönü ise İsrail.


OSINT TURK olarak canlı yaptığımız incelemelerde Kıbrıs adasındaki İngiliz üssünden havalanan iki adet Eurofighter savaş uçağı, uluslararası hava sahasında İsrail istikametine doğru uçmakta olduğunu saptadık. (31 Mart 2023, TSİ:10:58)

Önce yakın mesafede kanat uçuşu yaptığını değerlendirdiğimiz iki adet radar izi görünmesine rağmen, ekran görüntüsü alırken uçaklardan birinin transponder kapattığı detayını da eklemek isteriz.

Bu haberiyazmayı bitirdiğimiz sıralarda yaptığımız son bir kontrolde ise, uçak sayısınn yeniden ikiye çıktığını görüyoruz. Uçaklardan biri, yaklaşık 15 dakika boyunca ortadan kaybolup geri dönmüş gibi görünüyor.

Image

Bölgedeki İngiliz unsurları, bu tarz uçuşlarda genellikle transponderlarını açmazlar. Uçakları anbean izleyip, kayda değer bir gelişme olursa rapor etmeyi sürdüreceğiz.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası