Hollanda’nın Suriye ve Irak’ta vurduğu tüm noktaların koordinatları

Hollanda’nın Suriye ve Irak’ta vurduğu tüm noktaların koordinatları

Araştırmacıların ve Türkiye dahil bölgedeki ülke vatandaşlarının çok ilgisini çekebilecek bir koordinat dosyası internette paylaşıma girdi.


Batı’nın DAEŞ karşıtı koalisyonunun Inherent Resolve ismi verilen operasyonu boyunca Hollnada Hava Kuvvetleri’ne ait F-16’ların Suriye ve Irak’ta vurdukları tüm noktaların koordinatları paylaşıldı.

Bizzat Hollanda Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinden indirilebilir bir dataset olarak kamuoyu ile paylaştığı koordinatlar, bölge ile ilgilenen OSINT araştırmacılarına ve gazetecilere çok değerli ip uçları sağlayabilir.

Image

UYDU GÖRÜNTÜLERİ UYUŞUYOR

Bahse konu noktalardaki DAEŞ unsurlarının 2014, 2015, 2016 ve 2018 yıllaarında vurulduğu uydu görüntüleri ile kontrol edildiğinde bağımsız olarak doğrulanıyor.

Gizliliği kaldırılan tüm bu konumların 100m^2 hassasiyetinde olduğu da ölçülen detaylar arasında.

Image

Dataseti indirmek için buraya tıklayın.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası