Rus bloggerın katili, hediye ettiği büstün içine bomba koymuş!

Rus bloggerın katili, hediye ettiği büstün içine bomba koymuş!

St. Petersburg’un işlek noktalarından birinde, müzelerin ve üniversitenin olduğu bölgedeki bir kafade gerçekleşen saldırıda yaşamını yitiren Rus savaş bloggerına yapılan saldırı hakkında çok ilginç bilgiler elde edildi.


Interfax, St. Petersburglu bir kadın olduğu belirtilen Darya Tryopova isimli şahsın, savaş yanlısı ünlü Rus blogger’ın konuşma yaptığı kafenin bombacısı olduğunu iddia etti.

Tryopova’nın saldırıya karıştığı şüphesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Daha önce de savaş karşıtı mitinglere katıldığı için sabıkalı olduğunun belirlendiği aktarıldı.

Rus medyası ve askeri haber siteleri, Tatarsky’nin halkla şehrin tam ortasındaki bir kafede buluştuğu sırada bir kadının ona içinde bir kutu verdiğini yazdı.

Image

Kadın, iddialara göre, görevlilere kutunun içinde “büst” olduğunu söyleyerek içeri girmiş. Bombalı saldırıya uğrayan etkinlkiği düzenleyen savaş yanlısı bir Rus grubu, güvenlik önlemleri aldıklarını ancak bu önlemlerin “yetersiz kaldığını” kabul etti.

Image

Kanıt olması amacıyla videoya kaydedilen açıklamalarda bir tanık dikkat çeken şekilde, “kendisini “Nastya” olarak tanıtan bir kadının, etkinlikteki konuşmalar sırasında Tatarsky’e sorular sorduğunu ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını”” söyledi.

Başka bir tanık olan Alisa Smotrova, kendini Nastya olarak tanıtan kadının, bombalı saldırıya kurban giden blog yazarının “bir büstünü yaptığını ancak korumaların “kutuda bomba olabileceğinden şüphelenerek onu kapıda bırakmasını istediğini” söylediğini aktardı.

Image

Nastya ve Tatarsky şakalaştı ve güldü. Kadın daha sonra kapıya gitti, kutuyu aldı ve Tatarsky’ye verdi.

Bildirildiğine göre Tatarsky, kutuyu yakındaki bir masaya koydu ve ardından patlama yaşandı. Tanık Smotrova, panik içinde koşan, bazıları kırılan camlardan yaralanan ve kanlar içinde kalan insanları gördüğünü söylüyor.

Rus medyası, güvenlik güçlerinin patlamanın olası kaynağı olarak bahse konu büstü incelediklerini, ancak olaydan önce kafeye bir patlayıcı yerleştirilmiş olma olasılığının da göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası