Rus gemisinin gizemli rotası: Neden bir anda U dönüşü yaptı?

Rus gemisinin gizemli rotası: Neden bir anda U dönüşü yaptı?

Birkaç gün önce, Kızıldeniz’de kuzeye doğru seyreden Rus Donanması tankeri Kama (muhtemelen Cibuti’de bir mola verdikten sonra Rus fırkateyni Amiral Gorshkov ile birlikte seyir halinde), açık kaynak radar verilerine göre U dönüşü yapmış gibi görünüyor.


İlginç bir rota izleyen bahse konu Rus gemilerinin, önümüzdeki hafta başlarında Akdeniz’e girmeleri ve nihai varış noktalarının Suriye’nin Tartus limanı olması planlanıyordu. Ama olmadı.

U DÖNÜŞÜ

Bunun yerine, “tam da ABD’ye ait uçak gemisi saldırı grubu rotasını Avrupa’dan Orta Doğu’ya çevirmeye karar verdiği gün”, tamamen beklenmedik bir şekilde, Kama tankerinin Kızıldeniz’in ortalarına doğru ilerlerken aniden U dönüşü yaptığı OSINT araştırmacılarının dikkatinden kaçmadı.

Rus tankeri, U dönüşü yaptıktan sonra 151° rotasında yaklaşık 10 knot hızla geri dönmeye başladı.

Bu noktada Amiral Gorshkov ile birlikte seyir halinde olup olmadığını ettiğini veya neden bu beklenmedik rota değişikliğini yaptığını tam olarak kimse bilmiyor.

Geminin yeni varış yerinin ne olacağını öğrenmek için Kama hala araştırmacılar tarafından takip ediliyor.

AKDENİZ’DEKİ İLK KEZ HİPERSONİK FÜZELERİ OLACAKTI -AMA OLMADI

Bahse konu iki Rus gemisi, aslında Ocak ayı başlarında Murmansk limanından ayrıldıklarından beri birçok kez birlikte seyrederken görüntülendi.

Güney Afrika’da bir tatbikata katılmadan önce Kuzey Atlantik’te faaliyet gösteren ve İran’a uğrayan iki gemi, şimdi Akdeniz’de faaliyet göstermek üzere Tartus’a doğru yol alıyordu.

Amiral Gorshkov, yeni “Zirkon hipersonik seyir füzeler”i ile silahlandırılmış durumda. Bu gemiler U dönüşü yapmasaydı, Rusya, Akdeniz’de bu tür silahlara sahip bir gemiyi ilk kez konuşlandırmış olacaktı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası