İmran Han’ı tutuklamayı başardılar: Pakistan’da tam olarak neler oluyor?

İmran Han’ı tutuklamayı başardılar: Pakistan’da tam olarak neler oluyor?

Pakistan’ın eski lideri Imran Han, ABD yanlısı yeni hükümet tarafından tutuklandı. Sebep: Kendisine verilen resmi bir hediyeyi satışa çıkardığı iddiası. Birkaç adım geri atıp bakalım: Pakistan’da ne oluyor?


Çok stratejik bir konumu olan; Afganistan, Hindistan, Çin gibi birçok sıcak noktanın ortasındaki Pakistan’da küresel güç çekişmeleri yaşanıyor.

PAKİSTAN’IN SİYASİ HANEDANLIKLARI

Bhutto, Şerif gibi bazı soy isimler, eski İngiliz sömürgesi Pakistan’da “siyasi hanedanlıklar” olarak biliniyor. Sömürge döneminden beri ülke temelde bu siyasi hanedanlıklar tarafından yönetildi.

DÖNGÜNÜN KIRILMASI KISA SÜRDÜ

Halkın içinden İmran Han isimli biri bu dış destekli döngüyü kırarak seçimle başa geldi. Ancak bir noktada Han, dünyadan birçok ülkenin “meclis içi bir darbe” olarak adlandırdığı bir olayla görevden alındı. Şahbaz Şerif isminde biri yeni lider oldu. Diğer aile üyeleri de siyasette öne çıkan isimlerden. Ayrıca Şerif ailesi, sık sık kara para aklama konusuyla gündeme geldi.

İMRAN HAN MADALYONUNUN ÖTEKİ TARAFI

Peki Imran Han bir halk kahramanı mıydı? O durum biraz karışık. Belki zorunda kalarak belki de en baştan proje olarak Pakistan’ı bağımsızlaştırmak yerine Çin’in yörüngesine soktu. Çin, Karaçi’nin yanındaki bir liman üzerinden Bir Kuşak Bir Yol projesini denize açıyordu.

Pakistan halkının içinden seçilen tek liderin görevi süresince şu sözleri hislerinizi biraz daha karıştıracaktır: “Çin’in Uygur Türkleri politikasını doğru buluyorum.”

Han, üstelik Afganistan düşerken de Çin ile birlikte Taliban’ı destekledi. ABD’nin Taliban’a karşı kendi topraklarından operasyon yürütmesine, savaşın en kritik anında izin vermemesi gündeme oturmuştu.

MİLYONLARCA DESTEKÇİSİ SOKAKLARA DÖKÜLEBİLİR

Gelelim yakın zamana, Han’ın görevden alınmasından beri birçok kez denediler Imran Han’ı tutuklamayı. Ancak destekçileri çok fazlaydı ve her seferinde polisin önünde etten duvar olup tutuklamayı engellediler.

Bunun üzerine Şerif hükümeti strateji değiştirip “destekçileri” tutuklamaya başladı. Yeni stratejinin üzerinden 1-2 ay geçtikten sonra bu sabah Imran Han’ın tutuklanma videosu tüm dünyada gündem olmuş durumda.

ABD VE ÇİN ARASINDA YAŞANAN ÇEKİŞME

Basitçe, en temelde Çin’in ABD’yi Afganistan’dan atmasına misilleme olarak; ABD’nin de Çin’i Pakistan’dan atmak istediği görülebiliyor.

Her şekilde dost ve müttefik Pakistan her an bir iç savaşa sürüklenebilir. Han destekçileri sokağa çıkarsa, ülke bir anda şiddet sarmalına sürüklenebilir.

Pakistan’ın birçok yerinde neredeyse her evde bir Kalaşnikof olduğu gerçeği ve ülkenin el yapımı merdiven altı silah atölyeleriyle meşhur olması düşünüldüğünde durumun kritikliği daha iyi anlaşılabilir.

TÜNELİN SONUNDAKİ IŞIK, TRENİN FARI DA OLABİLİR

Pakistan halkı, tüm bu küresel güç çekişmelerinin ortasında biraz huzur ve biraz bağımsızlık arayışına devam ediyor. Ancak Pakistan’daki bazı kesimlerin tünelin ucunda gördükleri ışık, trenin farı da olabilir.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası