Kırgızistan-Tacikistan sınır çatışmalarının yıkımı uydulardan görüntülendi

Kırgızistan-Tacikistan sınır çatışmalarının yıkımı uydulardan görüntülendi

Kırgızistan ve Tacikistan arasında geçen yıl yaşana çatışmalar adeta bir sınır savaşına dönmüş, arkasında pek çok ölü ve yaralı bırakmıştı. Yapılan bir araştırma sonucunda yaşanan yıkım uydu fotoğraflarıyla görüntülendi.


Kırgızistan ve Tacikistan’ın arasındaki sınırın önemli bir bölümü, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana belirlenememişti.

UYDU FOTOĞRAFLARI YIKIMI GÖSTERDİ

Geçen yıl sınırın tartışmalı bir bölümü yüzünden patlak veren çatışmalar, Kırgızistan tarafından 136.000, Tacikistan tarafındansa 20.000 insanın bölgeden tahliye edilmesine yol açtı. Ayrıca iki taraftan da toplamda 37 sivil hayatını kaybetti.

Kullanılan ağır silahların sivil yerleşkelerde yol açtığı büyük yıkım ise, Bellingcat‘in OSINT teknikleriyle gerçekleştirdiği araştırma sonucunda gün ışığına çıktı.

Haritada bölgedeki ısı artışı görülebiliyor. Bu artışın nedeni olarak gerçekleşen patlamalar görülüyor.

Bu fotoğrafta ise iki ülke sınırında gerçekleşen yıkım gözler önüne seriliyor.

Savaş öncesi ve sonrasını gösteren ve yukarıdaki bölgenin bir kesitini alan bu uydu görüntüsü ise farkı açıkça ortaya koyuyor.

Orta Asya’da yaşanan güç çekişmeleri, henüz tamamen sona ermiş gibi görünmüyor.

#0003


Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası