Dengeler değişti: Artık Ukrayna ordusu daha güçlü!

Dengeler değişti: Artık Ukrayna ordusu daha güçlü!

Çeşitli araştırma kuruluşları ve açık kaynat istihbarat gruplarının verilerine göre, artık Ukrayna ordusunun sahip olduğu tank sayısı, Rusya’nın sahip olduklarından daha fazla. Bu rakamlar Ukrayna’ya verilen desteğin büyüklüğü kadar, Rusya’nın kayıplarını da gösteriyor.

Tanklardaki fark, ağır silahlar için de geçerli.

YIPRATMA SAVAŞININ ETKİLERİ GÖRÜLÜYOR

Ukrayna’ya yapılan askeri yardıma ilişkin yeni veriler, 16 aydan uzun süren savaşın ardından ülkenin savaş alanlarındaki ağır silah dengesinde önemli bir değişikliğin altını çiziyor.

Almanya’nın Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü tarafından tutulan Ukrayna Destek Takibi veritabanının Perşembe günü güncellenen bir güncellemesi, Kiev’in destekçilerinin savaşın başlangıcından bu yana 471 yeni tank teslim ettiğini ve yeni taahhütlerin hızı yavaşlasa bile 286 yeni tankın daha gelmesi gerektiğini söyledi.

Açık kaynaklı istihbarat grubu Oryx tarafından kaybedilen veya ele geçirilen teçhizat çetelesiyle birleştiğinde, rakamlar Ukrayna’nın tank filosunun geçen yıl işgalin başlangıcından bu yana büyüdüğünü, hatta Rusya’nınkinin yarı yarıya azaldığını gösteriyor.

Fark, çok daha küçük marjlarla da olsa, topçu ve çoklu fırlatma roket sistemleri açısından da daraldı.

Özellikle tanklarla ilgili veriler, İngiltere Savunma Kurmay Başkanı Tony Radakin’in Salı günü verdiği parlamento ifadesiyle uyuşuyor.

Radakin yasama meclisinin savunma komitesine “Rusya ordusunun muharebe etkinliğinin neredeyse yarısını kaybetti” dedi. “Geçen yıl 10 milyon top mermisi ateşledi ama en iyi ihtimalle yılda 1 milyon mermi üretebilir. 2.500 tank kaybetti ve en iyi ihtimalle yılda 200 tank üretebilir.”

Siyahla gösterilen veriler savaş öncesini belirtirken, mavi ile gösterilenler mevcut sayıları vermekte.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir