NATO, Rusya stratejisini değiştiriyor!

NATO, Rusya stratejisini değiştiriyor!

NATO stratejisini değiştirerek Finlandiya üzerinden yeni bir taktiğe başvuruyor. NATO Genel Sekreteri, düzenlediği toplantıda yeni stratejiyi paylaştı.


Soğuk Savaş günlerine geri dönülüyor.

KUTUP BÖLGESİNİ KORUMAK İÇİ 300.000 ASKER

NATO zirvesi önümüzdeki Salı ve Çarşamba günü Vilnius’ta yapılacak.

Savunma İttifakı Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Cuma günü bir basın toplantısı düzenleyerek toplantı kararlarına ilişkin ön haberleri yayınladı.

NATO, Vilnius’ta üç yeni savunma planına karar verdi. NATO’ya, federal sınırın herhangi bir yerindeki Rus saldırı güçlerini anında yenme yeteneği vermek için tasarlandılar.

Yeni planlardan biri NATO’nun kuzey ve Arktik bölgelerini ilgilendiriyor.

Stoltenberg, Kuzey Atlantik ve Avrupa Kuzey Kutbu için savunma planını açıkladı.

Finlandiya, NATO’da Kuzey Kutbu’nun bir parçası olarak kabul edilmekte.

Stoltenberg, “Bu üç savunma planı kapsamında 300.000 askeri yüksek beklemede konuşlandıracağız. Birlikler deniz ve hava kuvvetlerinin büyük savaş kabiliyetini içeriyor.” dedi.

Diğer bir savunma planı ise Baltıklar ve Orta Avrupa için. Üçüncü NATO savunma planı, ittifakın Karadeniz ve Akdeniz’deki güney bölgelerini kapsıyor.

Finlandiya’nın savunması, NATO’nun Baltık Denizi bölgesindeki kuzey savunmasına ve savunmasına entegre edilecek.

NATO komuta yapısında da reform yapıyor. Gelecekte, Finlandiya’nın NATO savunması muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyısından, NATO’nun Norveç gibi kuzey ve Arktik bölgelerini kapsayacak olan Norfolk karargahından yönetilecek.

Finlandiya’nın ABD ile askeri bağı önemli ölçüde güçlendirilecek.

NATO, Rusya sınırında çok sayıda savunma birliğinin yüksek bekleme durumunda olduğu sözde tuzak doktrininden vazgeçiyor.

Şimdiye kadar NATO, Rusya’nın tek bir NATO askerine bile saldırmaya cesaret edememesine güvendi. Saldırı, Rusları kovmak için bir NATO karşı saldırısını tetikleyecekti.

Tuzak doktrini artık yetmiyor, ancak savunma planlamalarında NATO ülkeleri, Rusların büyük çaplı topçu ve zırhlı saldırılarını en başından durdurmak için hazırlanmak üzere hareket ediyor.

Bu, Stoltenberg’in Cuma günü doğruladığı gibi, NATO’nun doğudaki sahasının savunmasını oraya daha fazla asker ve silah konuşlandırarak güçlendirmek anlamına geliyor.

Üç yüz bin NATO askerinin kalıcı olarak konuşlandırılması Kremlin’e yönelik ağır bir mesaj.

#0003

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası