Afrika’da BM barış gücü askerlerine saldırı

Afrika’da BM barış gücü askerlerine saldırı

Ruanda’da BM Barış Gücü askerlerine ateş açıldı. Çıkan çatışmada bir barış gücü askeri hayatını kaybetti.


Afrika misyonlarındaki BM askerleri dahi hedef olabiliyor.

FAİLLER BİLİNMİYOR

BM sözcüsü, mavi miğferliler olarak da bilinen Birleşmiş Milletler barış gücünün Ruandalı bir üyesinin Pazartesi günü Orta Afrika Cumhuriyeti’nde silahlı bir grup tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric muhabirlere, Haute-Kotto’nun doğusundaki Sam-Ouandja köyünde devriye gezerken Ruandalı bir barış gücü biriminin kimliği belirsiz bir silahlı grubun üyeleri tarafından saldırıya uğrayarak öldüğünü açıkladı.

“Bu saldırıyı şiddetle kınayarak barışı koruma misyonunun başkanı Valentine Rugwabiza’nın sesine sesimize katılıyoruz” dedi.

Dujarric, barış güçlerinin ateşe karşılık vermesiyle saldırganlardan üçünün de öldürüldüğünü sözlerine ekledi.

Mavi miğferler geçen hafta Sam-Ouandja’ya “barış güçlerinin ilk müdahalesinin ardından kaçan silahlı bir grubun şehre düzenlediği saldırıya yanıt olarak” konuşlandırıldı.

Dujarric, “Son beş gün içinde misyon, toplumu korumak ve insani yardımın güvenli bir şekilde ulaştırılmasını desteklemek için güvenlik çevresini kasabanın etrafına genişletti.” diye ekledi.

Barış güçlerinin köydeki yerlerinde kalacağını söyleyen yetkili, MINUSCA misyonunun takviye olarak ulusal birlik gönderme konusunda Orta Afrika makamlarıyla temas halinde olduğunu da sözlerine ekledi.

#0003

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası