Çin’den ABD’ye sert uyarı: “Uzayı silahlandırıyorsunuz!”

Çin’den ABD’ye sert uyarı: “Uzayı silahlandırıyorsunuz!”

Ordular arası temaslar tamaman donmuş durumda. Çin, ABD’yi uzayı militarize etmekle suçladı ve “uzay güvenliğine” zarar verdiğini ifade etti.


Uzay, şimdiye kadar pek de gündeme getirilmese de, kaynaklar, enerji, hegemonya gibi tüm ülkelerin peşinde olduğu şeyleri barındıran, sınırların belli olmadığı yepyeni bir çatışma alanı.

UZAY GÜVENLİĞİ: “UZAYIN SAVAŞ ALANI OLMASINA KARŞIYIZ”

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Tan Kefei Cuma günü yaptığı açıklamada, 2019 yılında ABD Uzay Kuvvetlerinin kurulması da dahil olmak üzere, ABD’nin son eylemlerinin “uzay güvenliği ve küresel stratejik istikrar üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olduğunu” bildirdi.

Tan, “Son yıllarda ABD, uzayın militarizasyonunu hızlandırdı” dedi ve ekledi: “Çin’in uzayın barışçıl kullanımına sadık olduğunu, uzayın silahlandırılmasına ve savaş alanına dönüştürülmesine kesin olarak karşı olduğunu ve uzayda her türlü silahlanma yarışına karşı olduğunu burada bir kez daha yinelemek isterim.”

Çin Savunma Bakanlığı, Tan’ın, ABD Uzay Kuvvetleri komutanlarının Çin’in artan uzay kabiliyetleri ile ilgili son zamanlarda dile getirdiği endişelerden rahatsız olduğunu da söyledi. Buna “klasik bilişsel uyumsuzluk” tanısı koyduklarını ifade etti.

Açıklamanın, ABD Donanmasına ait P-8A Poseidon denizaltı uçağının Tayvan Boğazı’ndan geçişini kınamalarından sadece bir gün sonra yapılmış olması dikkatlerden kaçmadı.

ÇİN’İN UZAY HIRSI PANİKLETMİŞ OLABİLİR

Çin’in uzaydaki hamleleri, yörüngede, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bağımsız olarak, kendi milli uzay istasyonu inşa edilmesini ve mürettebatlı bir Ay görevi planlarını içeriyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası