Japonya’nın Ay görevini gerçekleştirecek aracı havaya uçtu

Japonya’nın Ay görevini gerçekleştirecek aracı havaya uçtu

Zamanında robotlar ve teknolojisinde dünyanın geri kalanından fersah fersah ilerde olan Japonya, Ay’a robot indirme yarışında Hindistan’ın arkasında kaldı. Hindistan’ın Ay’a robot gönderdiği gün, Japonya’nın aracı havaya uçtu. İşte Japonya’da yaşanan kaza ile ilgili tüm detaylar…


Japonya Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan bir yetkili, Cuma günü Japonya’da yapılan bir fırlatma testi sırasında, roket motorunun patladığını bildirdi. Patlamada ölen veya yaralanan olmadı.

Japon yetkili, patlamanın ikinci aşama motorların testine yaklaşık bir dakika kala meydana geldiğini söyledi.

Patlayan Epsilon S motorunun Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) test sahasında, Japonya’nın uzay programına darbe vuran kazalar zincirinin yalnızca son halkası.

Televizyona çıkan görüntülerde, küçük bir tesis binasının alevler içinde kalması ve çatısı havaya uçması görülebiliyor.

JAXA’nın (Japon Uzay Ajansı) yeni orta H-3 roketine eklenen ikinci aşama motor daha önce de birkaç kazaya sahne olmuştu.

Japonya’nın bir diğer aracı, Hakuto-R aracıyla Nisan ayındaki ilk yumuşak iniş girişiminde ay yüzeyine çarpmıştı. Japonya hala Ay. yüzeyine inebilmiş değil.

Öte yandan dün, Hindistan Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirecek uzay aracını fırlattı ve bunu yapabilen 4. ülke olmayı planlıyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası