Putin: “İstanbul anlaşması güvenlik garantisi veriyordu”

Putin: “İstanbul anlaşması güvenlik garantisi veriyordu”

Rusya Devlet Başkanı, İstanbul anlaşmasının gayet makul ve uygulanabilir olduğunu düşündüğünü söyledi. Her ülkenin güvenliğini sağlayabileceğini söyleyen Putin, anlaşmanın artık yürürlükte olmamasının nedenini Kiev’e bağladı.


Başka koşullar altında belki de savaş çoktan bitebilirdi.

UKRAYNA’NIN KENDİSİNİ KORUMAYA HAKKI VAR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın güvenliğini sağlamak için çalışması gerektiğini ancak Rusya’ya yönelik tehditler oluşturmaması gerektiğini söyledi.

“Her ülkenin kendi güvenliğini sağlama hakkı vardır ve elbette en iyi gördüğü hedefe ulaşmanın yolunu seçme hakkı vardır.” dedi.

Putin, Ukrayna’nın güvenliğini sağlamaya çalışırken tek bir sınırlaması olduğunu söyledi, o da “bir ülke için güvenliği sağlama çalışması başka bir ülke için tehdit oluşturmamalıdır.”

“Bu nedenle çeşitli uluslararası belgelerde defalarca beyan edilen bu ilkenin dikkate alınacağı anlayışından hareket ediyoruz.”

Putin, “Ukrayna’nın elbette güvenliğini sağlama hakkı var.” dedi.

Cumhurbaşkanına göre, İstanbul’da bir araya getirilen Moskova ile Kiev arasındaki anlaşma taslağı, Ukrayna’nın güvenliğinin ayrıntılı garantilerini şart koşuyordu.

Putin, “İstanbul’da hazırlanan ve ardından Ukrayna rejimi tarafından çöp kutusuna atılan Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşma taslağı, Ukrayna’nın güvenliğini sağlama hususlarını çok detaylı bir şekilde ortaya koyuyor.”

İstanbul anlaşması taslağının Moskova için kabul edilebilir olduğunu söyledi.

Başkan, “Orada ortaya konan her şeye katılıp katılmadığımızı hala düşünmemiz gerekiyordu, ancak genel olarak bu belgenin kabul edilebilir olduğuna inanıyorum.” dedi. “Bu nedenle, hem NATO hem de G7 tarafından ilan edilenlerde bizim için olağandışı bir şey yok ve bu tür konuların tartışılmasına karşı değiliz.”

Ancak bu tür sorunların “Rusya Federasyonu’nun güvenliğini sağlama zorunlu koşulu altında” çözülmesi gerektiğini yineledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası