Nijerya’da kıtlık başladı!

Nijerya’da kıtlık başladı!

Nijerya gıda krizine girdi! Ülkede yiyecek bulmak zorlaşırken çiftçiler topraklarını terk ediyor. Devlet konuya el attı.


Ekmeğin bile çok pahalandığı söyleniyor.

DEVLET SORUMLULUĞU ÜZERİNE ALDI

Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, artan gıda fiyatları ve kıtlıklarla mücadele için olağanüstü hal ilan etti.

Girişimlerden bazıları, çiftçilere gübre ve tahıl sağlamak için yakıt sübvansiyonunun yakın zamanda kaldırılmasıyla tasarruf edilen parayı kullanmayı içeriyor.

Birçoğu fidye için adam kaçıran çetelerin hedefi haline geldikten sonra topraklarını terk eden çiftçiler için de koruma artırılacak.

Daha fakir hanelere de altı ay boyunca ayda 10 dolar yardım edilecek.

Mayıs ayında göreve başlayan Tinubu, “Tüm Nijeryalılara bu stratejik müdahalelerde kimsenin geride bırakılmayacağına dair güvence veriyorum” dedi.

Nijeryalı bir güvenlik takip sitesine göre, yalnızca Haziran 2022’ye kadar olan 12 ayda 350’den fazla çiftçi kaçırıldı veya öldürüldü.

Bu saldırıların çoğu ülkenin kuzeyinde gerçekleşti.

Ancak hükümet danışmanı Dele Alake, yeni güvenlik önlemlerinin çiftçilerin “saldırı korkusu olmadan” tarım arazilerine dönebilecekleri anlamına geleceğini söyledi.

Temel gıda ve su ile ilgili tüm meseleler artık ülkenin güvenlik amirlerinden oluşan ve başkanlığını cumhurbaşkanının yaptığı Milli Güvenlik Kurulu’nun sorumluluğunda olacak.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası