Türkiye ve Özbekistan meclis başkanları görüştü

Türkiye ve Özbekistan meclis başkanları görüştü

Özbekistan ve Türkiye meclis başkanları ve heyetleri, iki ülke arasındaki iş birliği ve ortak çalışmalar hakkında görüştü. Toplantıda dostluk mesajları da verildi.


Dışişleri bakanlıkları kadar parlamentolar da ortak çalışıyor.

PEK ÇOK ALAN ÜZERİNE KONUŞULDU

Âli Meclis Senato Başkanı Tanzil Narbaeva, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Fuat Oktay başkanlığındaki heyet ile görüştü.

Toplantının gündeminde parlamentolar arası ilişkilerin yanı sıra ticaret, ekonomi, yatırım, tarım, ulaşım, enerji ve kültürel-insani alanlarda pratik işbirliğinin genişletilmesi konuları yer aldı.

Özbekistan ile Türkiye arasında iki ülke liderlerinin resmi ziyaretleri ve düzenli diyalogları sayesinde dostluk bağlarının pekiştiği ve kapsamlı stratejik ortaklık seviyesinin yeni bir aşamaya yükseldiği kaydedildi. Özbek-Türk Stratejik İşbirliği Konseyi bu konuda özel bir rol üstlendi.

Parlamentolar arası iş birliğinin son yıllarda iki ülke ilişkilerinde artan önemi, düzenli diyalog ve ziyaretlerin yoğunlaşması karşılıklı güvenin inşasına katkı sağladığı kaydedildi.

Ticaret, ekonomi, yatırım, yenilikçilik, bankacılık, finans, turizm, kültür, insani ve diğer alanlarda ilgili meclis komisyonları arasında diyaloğun sürdürülmesinin her iki ülkenin eşitlik çıkarlarına uygun olduğu da vurgulandı.

Fuat Oktay, özellikle şunları kaydetti: “Özbekistan’ın hepimiz için sadece tek bir Türk medeniyetinin beşiği değil, aynı zamanda bugün Orta Asya bölgesinde barış ve güvenliğin sağlanmasında stratejik rol oynayan güçlü bir devlet olduğuna inanıyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin çeşitli yönlerde geliştirilmesi konusunda parlamentolar arası iş birliği ne kadar yoğun ve aktif olursa, ikili kapsamlı diyaloğumuzun sonuçları o kadar verimli ve istikrarlı olacaktır. Bu bağlamda, kardeş Özbekistan’ın yakında Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenterler Meclisi’nin tam üyesi olacağına dair büyük umutlarımız var.”

Toplantıda ayrıca ülkelerimiz arasındaki iş birliğine yönelik yeni planlar ve ortak projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası