Avustralya’da işsizlik artıyor

Avustralya’da işsizlik artıyor

Avustralya, COVID-19 salgının ekonomide açtığı yarayı sarıyor. Uzmanlar işsizliğin artmasını beklerken enflasyonda düşme bekleniyor.


Ukrayna Savaşı’nın yarattığı kriz unuttursa da, salgının ekonomik yaraları da henüz iyileşmedi.

İŞSİZLİKTE ARTIŞ, ENFLASYONDA DÜŞÜŞ

Avustralya Hazine Bakanı Jim Chalmers Pazar günü yaptığı açıklamada, yüksek faiz oranları ve yavaşlayan küresel büyüme nedeniyle ülkedeki işsizlik oranının 48 yılın en düşük seviyesinden yükselmesini beklediğini söyledi.

Chalmers, Australian Broadcasting Corp.’a yaptığı açıklamada, “Rezerv Bankası tahminleri ve Hazine tahminleri önümüzdeki aylarda enflasyonun ılımlı hale geleceğini tahmin ederken, işsizlikte de bir artış var.” dedi.

İnatçı yüksek enflasyonun ortasında, Mayıs ayında işsizlik oranı analistlerin istikrarlı bir şekilde %3,7 olmasını beklerken %3,6’ya geriledi.

Avustralya Merkez Bankası, ekonomiyi yeniden dengeye getirmek için işsizlik oranının hala pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında olan yaklaşık %4,5’e yükselmesi gerektiğini söyledi.

Chalmers, görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe ile Hindistan’daki G20 maliye bakanları ve merkez bankacılarının bir toplantısına katılmadan önce yaptığı açıklamada, “yüksek faiz oranları ve küresel ekonomik belirsizliğin bir sonucu olarak ekonomi yavaşlarken” işsizliğin biraz artmasının beklendiğini söyledi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası