Barış Gemisi Kiribati yolunda

Barış Gemisi Kiribati yolunda

Pasifik’teki nüfuzunu genişleten Çin, bir hastane gemisini Kiribati’ye yolladı. Geminin komutanı aynı zamanda Kiribati yetkilileriyle görüşecek.


Çin yumuşak gücünü Pasifik’te yoğun şekilde kullanıyor.

BARIŞ GEMİSİ

Çin, Pasifik bölgesinde nüfuz sahibi olmak için ABD ile rekabet ederken, Çin ordusu tarafından işletilen bir hastane gemisi ilk kez Kiribati’ye ulaştı.

14.300 metrik tonluk “Barış Gemisi”nin gelişi, bir Çin donanmasına ait geminin Kiribati’yi ilk kez ziyaret etmesi, 2019’da diplomatik bağlılığını Tayvan’dan Çin’e çeviren Pasifik Adası eyaletinde Çin’in yumuşak gücünde bir adıma işaret ediyor.

Çin Savunma Bakanlığı Pazar günü resmi WeChat hesabında yaptığı açıklamada, geminin insani tıbbi yardımı içeren yedi günlük bir ziyarete başlamak üzere Cumartesi günü Kiribati’ye yanaştığını söyledi.

Gemiden gelen sağlık ekibi yerel hastanede ve diğer yerlerde hastaları görecekken, Çinli komutan, aralarında Cumhurbaşkanı, Sağlık Bakanı, Ulaştırma Bakanı ve Polis Şefi de dahil olmak üzere Kiribati liderleriyle görüşecek.

Gemi ayrıca Tonga, Vanuatu, Solomon Adaları ve Doğu Timor’u da ziyaret edecek.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası